Může mi někdo polopaticky vysvětlit…

… proč nám,občanům ,zamýšlejí v příštích letech zdražit elektickou energii až o 30 % z důvodů odstavení jaderných elektráren v Německu?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
dudu

Nejsem přes tyto věci žádný prezident, ale v podstatě za to může globalizace a energetická burza Evropy, kde se ceny stanovují podle poptávky a nabídky. V Německu bude výpadek kapacity atomovek třeba něčím nahradit a ještě pokrýt nárůst související s rozvojem tamnějšího hospodářství. Náš ČEZ přitom třetinu produkce vyváží. Vzniklý „hlad“ po elektřině vyvolá růst její ceny a vydatně se zde namlsají i spekulanti -na určitý čas navodí bublinu podobnou jako je tomu nyní u ropy. Vzniká paradox, kdy stát v honbě za příjmy svého rozpočtu díky majoritnílu podílu u Čezu odírá vlastní občany, aby jim něco v podobně žebračenek pak vrátil. Navíc se ještě projeví, podobně jako třeba u potravin rozdíly velikosti trhu – už dnes tam můžete nakupovat levněji než u nás proto, že Německo je nejen bohatší, ale také větší a zdejší trh si dokáže prosadit kvalitnější zboží a nižší ceny. Takže pak ani ne s polovičními příjmy máme vyšší, než průměrné evropské ceny.

Další odpovědi
led

Niekto musí tu stratu zaplatiť. Elektrická sieť je prepojená aj medzi štátmi.

tom004

Tak to by mne také zajímalo.Zatím je to tak,že němci od nás nakupují poměrně hodně el. energie.Přesto u nich stojí soukromého odběratele v přepočtu cca 1,70,–Kč/1kWh.Naše ceny každý zná.Do roku 2022 němci uzavřou jaderné elektrárny.A pro­tože od nás budou nakupovat víc,tak nám ČEZ cenu za 1kWh zvedne.Pro příští rok,zatím,o 6%­.Jenom dodám,že majoritním vlastníkem ČEZu,je stát.A ten přece dělá vše,aby se občanům v tomto státě žilo dobře.A tak si říkám,jak by to asi vypadalo,kdyby chtěli,abychom se měli špatně. ☹

Děda Louda

Budeme dotovat nerentabilní německé zdroje.

venkovan

Nevěř tomu, že v Německu jaderné elektrárny odstaví. Změní se vláda a zas bude jinak. Maximálně jen několik těch nejstarších které se musí stejně zastavit.
Je to jen populismus do doby dokud budou moci kupovat z jaderek z okolních zemí. tak jako Rakousko.

jendahun

Klasika – nabídka/poptáv­ka.Pokud bude nedostatek energie,můžou si diktovat ceny a narýžovat ještě víc.Nikdo se už nevrátí k petrolejkám a dřevěným počítačům.

Beno

Spalováním zemního plynu, bioplynu, dřevoplynu v kogeneračních jednotkách. Větrnými parky v moři, fotovoltaickými elektrárnami na střechách domů. Vodními elektrárnami na řekách, přečerpavacími vodními elektrárnami. Spalováním biomasy s využitím ORC technologií.
Výrobou vodíku z přebytků el. energie z větrných elektráren. Vodík se může použít v palivových článcích.