Ondrej01

Může mi kamarád z Anglie poslat sluchátka, aniž bych já cokoliv platil?

Dobrý den, kamarád, který bydlí v Anglii, mi chce poslat jedny sluchátka, která stojí cca 1000 Kč v přepočtu. Pokud zaplatí za dopravu, je vše vyřízené? Platí se i za tohle nějaké clo nebo poplatky navíc? V životě jsem poštu ze zahraničí nedostal. Díky.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Ano. Území EU je – až na nějaká zámořská území a nějaké bizarní historické výjimky – bezcelní zónou. Ze země EU do země EU se tedy clo nikdy neplatí, ze země mimo EU ano: v případě soukromého balíčku od 45 EUR a v případě obchodního balíčku až od hodnoty 150 EUR (včetně poštovného).

Mimochodem: limit 22 EUR, který tu někdo zmiňuje, se nevztahuje na clo, ale na povinnost doplatit DPH ale opět: povinnost platí jen pro obchodní zboží zasílané ze zemí mimo EU.

Pozn.: Za obchodní zásilky alkoholu, parfémů a tabáku ze zemí mimo EU platí příjemce clo i DPH platí vždycky, už od nuly.

Další odpovědi
cochee

Nebudeš platit zcela jistě nic. Zásilky mezi zeměmi Evropského společenství (kam patříme a Spojené království zatím zcela jistě taky) nepodléhají celnímu řízení (tedy vyměření cla a/nebo DPH) a v tomto případě jejich cena není relevantní. Kdyby kamarád posílal třeba z USA nebo např. ze Švýcarska, to už by bylo něco jiného.

anonym

Zatím je Anglie součástí EU, to se brexitem sice změní, ale do té doby je součástí bezcelní zóny volného obchodu a aniž byste riskoval doplácení cla či dph můžete do tam i zpět posílat cokoliv. To je ta výhoda integrace z ekonomického pohledu, kterou zaprdění vlastenci obvykle odmítají vidět a raději si představují budoucnost ČR v dokonalé izolaci.

Drap

Zkusit to můžeš. Správně by se ale clo platit mělo, protože zásilka přesahuje hodnotu 22 Eur. Dost často se stává, že takovouto zásilku ti přiveze pošta, aniž by někdo něco chtěl. Doporučuji poslat poštou.