Jirkaxxx

Může mi firma dát zaplatit oblečení které mi nakoupili a škodu kterou jsem způsobil mi zpětě nnaučtovat?

Zdravím, 3 měsice jsem pracoval u firmy jako řidič dřevařského kamionu. Při nastoupení mi firma nakoupila pracovní oblečení, aníž bych ho od nich požadoval. Cena oblečení byla cca 4500kč. Po třech měsících když už se to u nich nedalo vydržet (stále nadávky za každou maličkost) jsem dal výpověď ve zkušební době. Bohužel sem tak učinil dva dny před výplatou. Když jsem si bral výplatu dali mi pouhých 8000 (normální plat tam byl cca 18000kč čistého). S tím že na výplatní pásce bylo cca 12500 Kč a 4500kč mi strhnuly za oblečení které mi na začátku koupili. Na výplatní pásce nesedějí ani hodiny (asi o 30 hodin méně než je realita) a nezaplatili mi ani diety, jelikož jsem spal v kamionu skoro celý měsíc po ČR. Na výplatní pásce je psáno stravné 1360 Kč (66kč/den) přitom diety pro ČR jsou 150 Kč na den. Když jsem říkal že s tou výplatou nesouhlasím, začali mi nadávat a vyhrožovat že mi napočítají škody co jsem způsobil na kamionu… Šlo asi o 2 prasklé blatníky a promáčklou kabinu. Škodu jsem způsobil hyraulickým zařízením, které na kamionu je přiděláno na nakládání. Na hydraulické zařízení mě firma ani nevyškolila, takže jsem s tím pracoval „bez papírů“. S tím že jsem byl nucen jezdit po lesních cestách kde je to samá větev a pařez, takže nějakému škrábanci na autě se nevyhnete.
Moje otázka tedy.
Můžou mi dát zaplatit oblečení které mi nakoupili a škodu kterou jsem způsobil mi naučtovat i přes to že jsem nebyl vyškolen? Jde mi o to že když si teď půjdu stěžovat na doplacení hodin a diet tak jestli mi nemůžou škodu naúčtovat a byl bych na tom ještě hůř… Děkuji za odpoveď.

Odpovědi
Drap

Záleží co máš ve smlouvě a na tom jak to má firma ošetřené s ochranými prostředky. Mohl by jsi se domáhat doplatku u soudu, ale vzhledem k tomu, že pracovní oblečení se většinou vydává na jeden rok , tak bys mohl zbývající část vysoudit to je mohl by jsi dostat zpět 3375 kč. Počítej však stím, že se soudními výlohami se těžko vlezeš pod 10000,–

www

Jen všeobecně, pracovní oděv i škody na vozidle mohou.
K dalšímu je potřeba řádně pročíst pracovní smlouvu.

lukas.zmizik

pracovní oděv a ochranné pomůcky je zaměstnavatel povinen poskytnout a je jedno, zda jsi ve zkušební době nebo né… ale nikdo neví, jak to máš ve smlouvě – zda tam třeba nemáš napsáno, že ti ten pracovní oděv třeba neproplatí až po zkušební době…

co se týká diet – nezapomeň že ti je může snížit na 75%

podle mne si z toho vyšel ještě relativně dobře, pokud ti ty ostatní škody nestrhnou – že děláš s hydraulickým zařízením a způsobíš tím škodu je tvoje věc – zaměstnavatel ti to samozřejmě nesmí svěřit, pokud na to nemáš papíry – a ty papíry se dělají úplně mimo firmu – je to něco jako jeřábnický kurz…

tak že za mne můžeš být rád…

Awe

Nevím jak je to se škodou přesně, i když pokud nejsi pojištěný proti škodám myslím si že ti to můžou vzít z platu.Co se týká pracovního oděvu a ochraných pomůcek, tak zaměstnavatel ti je musí poskytnout ať už zdarma nebo že si je uhradíš.Když si je uhradíš můžeš si je nechat jinak se považujou za majetek firmy a musíš je vrátit.Teda pokud se nic nezměnilo v zákoniku