Pavla B

Může mi exekutor zablokovat majetek,který jsem nabyla dědictvím v době kdy jsem měla již rok schválenou insolvenci?

Exekutor se nepřihlásil do insolvence,po vyřízeném dědickém řízení mi na katastru zděděný majetek ihned zablokoval

Nejlepší odpověď
iceT

Domnívám se,že může,vy dokonce dědictví nebo dar nesmíte odmítnout.

Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen:

vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat
hodnoty získané dědictvím a darem zpeněžit a jejich výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře
bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru každou změnu svého bydliště nebo sídla a zaměstnání
vždy k 15. lednu a k 15. červenci kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců
nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání plánu oddlužení
neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody
nepřijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit
Dlužník tedy začíná splácet dle splátkového kalendáře a to k cílové částce 30% z výše pohledávek. Tato částka je však minimum, naskytne- li se dlužníkovi další neočekávaný peněžitý či nepeněžitý příjem (výhra, dědictví, půjčka), jedná se o mimořádnou splátku nad rámec splátkového kalendáře a dlužník ji musí použít ke splácení. Dlužník nesmí bez souhlasu insolvenčního správce odmítnout dar ani dědictví, jinak by se jednalo o neplatný právní úkon. Dohled nad dlužníkem vykonává kromě insolvenčního správce také soud i věřitelé (věřitelský výbor). Dlužník je totiž povinen každých šest měsíců (k 15.1. a 15.6.) předkládat všem třem zmíněným subjektům přehled příjmů za uplynulých šest měsíců. Se splácením jednotlivých plateb se dlužník nesmí dostat do prodlení delšího než 30 dnů, jinak je automaticky sankcionován nařízením konkursu.

Po 5 letech, kdy dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti, které mu byly soudem uloženy, se řízení o oddlužení ukončí. Poté je dlužník oprávněn podat návrh soudu na osvobození od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení, a to v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny (bude se jednat o všechny pohledávky, tedy i o ty nepřihlášené). Dlužníkovi jsou tedy smazány všechny dluhy z minulosti až do okamžiku schválení oddlužení. Současně ale platí, že po dobu dalších 3 let následujících po usnesení o osvobození může soud nařídit jeho odejmutí, a to v případě, že dlužník jednal podvodně vůči věřitelům nebo pokud byl odsouzen za úmyslný trestný čin vztahující se k oddlužení anebo osvobození.

Zdroj: http://insolvencni-zakon.justice­.cz/obecne-informace/oddlu­zeni.html

Další odpovědi
postcd

Pokud je to vedení exekuce v pořádku, tak může exekutor zabavit cokoliv co máš, majetek, peníze na účet atd. dokonce může zabavit i majetek jiných lidí na místech kde se zdržuješ pokud neprokáží že je nábytek jejich (podle mě těžko prokáží). nesplacení půjček, hodně nebezpečná věc co se týče majetku.

zzzzz

Exekutor ne, ten majetek má zablokovat insolvenční správce, prodat ho a uspokojit věřitele. Pokud má člověk schválenou insolvenci, tak na něj exekutor nesmí!!! Doporučuji podat si u exekutora stížnost, uvést důvod – insolvenci, a informovat o tom insolvenčního správce a soud, který insolvenci schválil.

anonym

Jak vidíš, může. Exekutor je placen za to, že se klientovi snaží jeho finance vrátit co nejdříve. Na druhé straně dlužník má za úkol využít veškerého dostupného majetku (i po vynesení insolvenčního rozsudku) k umoření svých závazků. V případě, jako je Tvůj, by se docela klidně někdo z věřitelů mohl domáhat revize rozsudku a mohl by trvat na tom, že insolvenční řízení se se zpětnou platností zruší a jako dlužník budeš muset uhradit celý dluh plus soudní a exekuční náklady.

Dochy

Nebylo vaší povinností uvést včas všechny závazky?