Avatar uživatele
Registrovaný

Může mě přítelkyně vystěhovat, když je byt psán na ni, mám tam trvalé bydliště a náklady platíme napůl?

Dobrý den, za jakých podmínek a zda mě může přitelkyně vystěhovat, když tam mám trvalé bydliště? Náklady platíme dle domluvy na půl i když má ještě 2 děti ,(přes účet,)najemní smlouvu mezi sebou nemáme, jen ústní dohodu. Vyhrožuje, že to dá k soudu a tí mě vystěhujou do týdne. Teď mi dala formulář -prohlášení, že byt neužívám ani jeho části a nemám zde uložené žádné věci, ať jej podepišu, a že to nedá k soudu. Prosím o radu. Děkuji

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, může podat žalobu, chtít, abyste se vystěhoval.

Trvalý popbyt je jenom evidenční údaj, nezakládá k nemovitosti,
v níž je člověk přihlášen, žádné právo.

Ten papír nepodepisujte.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dá k soudu co?
Trvalé bydliště nic neznamená.
Náklady - pokud platíš prokazatelně - by u soudu mohli mít váhu jako argument, že jste spoluuživateli bytu - víceméně že existuje alespoň ústní dohoda.
Pokud tam nemáš žádné věci a byt neužíváš, tak Ti nic nebrání to podepsat.

Ale mně to vyznívá že máš dvě možnosti:
a) sbalíš kufry, podepíšeš, vypadneš
b) dá to k soudu (i když přesně nevím co), dost možná vyhraje, někdo z vás zaplatí náklady, pokud prohraješ, tak sbalíš kufry a vypadneš - jen o několik měsíců později.


Avatar uživatele
Registrovaný

Jestli je to psané na ni, tak by měla rozhodovat ona kdo tam bude a kdo ne. Je to jako s autem. Když máš auto psané na sebe, je prostě tvoje. Ničí jiný. Je jen dobrá vůle, že ti ho člověk půjčí. Avšak, je to trochu škaredý přístup vzhledem k tomu, že platíš polovinu. Ale jelikož jde jen o ústní domluvu, nemáš to jak dokázat. Taky by mě zajímalo, co jste provedl, že vás chce nechat odstěhovat. Aby to nebylo zaslouženě.


Avatar uživatele
Bronzový

Jak platíš ty náklady? Třeba polovinu nájmu? Posíláš jí peníze na účet? To je potvrzení. Nebo platíš v hotovosti?
Myslím, že je lepší jí nic nepodepisovat.
Ať tak nebo tak, stejně by to bylo lepší si co nejřív najít vlastní bydlení, protrože sdílet byt s někým, kdo mě nesnáší není nic moc.


Avatar uživatele
Stříbrný

Zdá se, že se někteří domnívají, že může majitel bytu uživatele kdykoliv vyhodit. Tak ani náhodou. Pokud jej chce vystěhovat, musí mu nejprve nabídnout podobné bydlení a to bývá dost velký problém. Pokud není byt v osobním vlastnictví(i když je psaný na ni nemusí být ještě majitelkou). Také záleží jak dlouho tazatel byt užívá. Paradoxně pokud spolubydlící užívá byt delší dobu, v případě privatizace mají oba nárok na odkoupení.
Pokud podepíšeš to, co ti předkládá, soud tě záhy může vystěhovat co by dup, pokud o to přítelkyně požádá. To je pro další užívání bytu sebevražda.


Avatar uživatele
Zlatý

Trvalé bydliště ti ona prostě může zrušit jako majitelka, jistě mezi sebou nemáte uzavřenou smlouvu ve které bys figuroval jako nájemník, takže pak ti úřad nastaví trvalé bydliště někde na radnici dokud si ho nezměníš.

Byt je její, svoji předpokládám nejste když ji označuješ za přítelkyni, děti asi taky nemáte, smiř se s tím že ti nezbude než si sbalit kufr a jít. Že přispíváš na náklady ti samozřejmě nezavdává žádný nárok na vlastnictví bytu jako takového, to je snad zřejmé, pokud si tam s ní nějakou dobu žil zdá se naopak naprosto samozřejmé že ses po tu dobu finančně podílel na nákladech s bydlením spojené.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

co úplně nechápu, proč po tobě vůbec chce nějaký podpis, nic takového a žádné takové prohlášení vůbec nepotřebuje. Každopádně u soudu tohle rozřeší velmi pravděpodobně ve prospěch průkazného majitele a tvůj status bude zřejmě na úrovni někoho kdo jen tak prošel kolem a nakoukl do otevřených dveří.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

možná chce mít jen nějaký podklad pro to zrušení trvalého bydliště ale opravdu jen nepotřebuje. Prostě požádá soud o vyklizení bytu v případě že jej užíváš bez právního důvodu a to je celé.

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Hapiky,
mýlíte se, majitel bytu není povinen nabídnout žádné bydlení.

Tazatel nemá k bytu sjednánu nájemní smlouvu, po rozchodu
v bytě bydlí neoprávněně (nemá smlouvu na své jméno).

Privatizace je kapitola sama o sobě. Pokud někdo v bytě bydlí bez smlouvy, privatizace se ho netýká.

Tady navíc nejde o nájemní vztah, tazatel bydlí v domácnosti bývalé partnerky bez právního titulu.

Avatar uživatele
Registrovaný

adlim 297

já tam právě stále bydlím byt užívám a mám tam všechny věci

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

tak jistě, ale ona nemá povinnost si tě tam vydržovat pokud nechce. Jako majitel bytu ti prostě to trvalé bydliště tam zruší. Na nějaké hledání náhradního bydlení zapomeňte to by mezi vámi musela existovat smlouva kde bys figuroval jako nájemník, pak by ti z toho vyplývala tato ochrana ale při životě na hromádce nic takového prostě není, na to prostě zákon nepamatuje.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Tak nepodepisuj co není pravda. Pokud jste se rozešli, tak se pokuste alespoň dohodnout na rozumných podmínkách "rozbydlení". Dohodu si pokud možno navzájem potvrďte písemně.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

otázkou je, proč by ona měla takovou dohodu chtít když ji samozřejmě přijde jako výhodnější dotyčného prostě vyhodit ze svého bytu. Jakákoliv jiná dohoda by pro mi byla méně výhodná.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Mohla by být výhodná v tom, že tu dohodu uzavřou a v ideálním případě se jí budou řídit. Stávající návrh je zřejmě pro adlima poněkud nepřijatelný. Pokud půjde přes soud tak se to bude táhnout a bude to stát nějaké úsilí a prachy. Pokud se mezi sebou dohodnou, budou to mít "bez práce" a zadarmo. A písemně proto aby zkrátka bylo jasno a nikdo z toho nemohl vycouvat s čistým štítem s tím že tohle si nedomluvili nebo že tamto tak nebylo myšleno... (ok to "nebylo myšleno" je pořád zpochybnitelné, ale alespoň nebude nějaké důležité slovíčko zapomenuto nebo přimyšleno)

Můj názor, možná se mýlím, ještě jsem se s nikým o byt nepral.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Rozumím, ale ta obava ze vleklého soudu tady není na místě. Toto jsou bagatelní případy. Ona prostě jen prokáže vlastnictví a on ne, tím to končí. viz https://www.pravnilinka.cz/… ona mu dává vlastně jen možnost odejít slušně, pokud to neudělá, tak to zajistí ve spolupráci s policií a soudem, pochybuji že se takový případ povleče. Nejlepší zákonný postup je podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, může ona podat hned návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem a tím to končí.

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Podstatný je tady fakt, že "Trvalý pobyt pro přihlášenou osobu nezakládá nájemní či jiný vztah k bytu" a tím je to zkrátka jednoznačně dané. On je jen návštěva co odmítá odejít.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Bacha, ona je v nájmu... Do toho by se mohl přidat domácí s tím, že vždy jednal s nimi oběma a jen se dohodli, že ve smlouvě bude jen jedno jméno... To by asi situací trochu zamávalo, ne? ;-) (ale to je jen nepodložená hypotéza). Nicméně žádost o podepsání papíru kdy ten druhý má potvrdit že nemá žádný majetek v bytě, kde je standardně se svými věcmi několik let či měsíců nastěhován mi připadá jako pokus o krádež.
A pořád si myslím, že pokud se nějak dohodnou může vše být rychlejší a levnější než jít k soudu. Na tom, že v bytě asi nemá cenu zbytečně setrvávat se shodnem, ale nějaká lhůta pro zařízení nového ubytování a přestěhování snad od věci není.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1369
Zlatý marci1 993
Zlatý quentos 709
Zlatý ivzez 704
Zlatý annas 673
Zlatý iceT 657
Zlatý hanulka11 535
Zlatý led 522
Zlatý zjentek 512
Zlatý panenka 488

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.