Avatar uživatele
Bronzový

Může letadlo bez vrtulí zastavit ve vzduchu na delší čas?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud jde o stroje těžší vzduchu, tak nemůže. Aby se udržel ve vzduchu, je nutný vztlak a ten vzniká na křídlech při letu vpřed. Případně rotací vrtule u helikoptér. Teoretickou výjimku může tvořit větroň, pokud vane silný a stálý protivítr.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

To záleží na tom, čemu říkáš "delší čas". Např. velmi známý letoun AV-8B Harrier je schopen zůstat ve visu a přitom nemá vrtule. :)


Avatar uživatele
Stříbrný

Záleží, co je to "delší čas". Zastavit se ve vzduchu mohou i některá letadla s proudovými nebo raketovými motory, které nemají (viditelné) vrtule.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

alien: no a co myslíš, že je turbokompresor proudového motoru? Mnoho vrtulí za sebou...

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

No to se pleteš, vrtule je vrtule, lopatka turbíny je lopatka. Stačí porovnat profily a hned jsi doma. Navíc principiálně vrtule udílí velkému množství vzduchu malou hybnost, u turbokompresorových motorů je to naopak. ;) :D

Hele, oxid siřičitý také není oxid sírový, i když oba mají atom síry a kyslíky. :)

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Je mi jasné lopatka turbíny vypadá trochu jinak než vrtule, ale princip je stejný: posílat vzduch za sebe.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Jó rakety, to je jiná. I když jen teoreticky. Takový případ neznám, rakety se u letadel používají jen pro zkrácení startu.

Avatar uživatele
Stříbrný

dubraro

Předmět, vznášející se ve vzduchu pomocí raketových motorů, byl použit například při vývoji lunárního modulu Apollo. Přišlo se přitom na to, že to člověk není schopen udržet v rovnováze, raketové motory musely být řízeny elektronikou/počítačem.

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

Opravdu ti to tak přijde? Vrtule, lopatky, rakety - všechno za sebe svým způsobem "něco posílá", aby to vyvíjelo tah opačným směrem, takhle to nelze házet do jednoho pytle. :)

Vrtule tím posíláním za sebe (poháněná motorem) vyvíjí tah, lopatka kompresoru sama o sobě tah nevyvíjí, ten vzniká až spálením paliva ve spalovací komoře a následným rychlým opuštěním spalin tryskou (přičemž se část energie odebere loptkami turbíny a předá se lopatkám kompresoru).

Takže BUĎ vrtule, lopatky i raketa "jsou stejné" (získávají tah na principu akce/reakce byť odlišnými způsoby) ANEBO jde u každého o "něco jiného", ergo nejsou stejné. ;) :D :D

Hele, co třeba taková "poletucha"s pulzačním motorem? Odhlédu od ekonomické stránky věci, zkonstruovat ji zcela jistě jde (výrobně superlaciná a primitivně jednoduchá, ale ta SPOTŘEBA OMG!)
Lopatky nemá, vrtule také ne - takže co? ;) :)

Anebo co třeba Maglev? Vím, řadí se mezi vlaky, ale ruku na srdce - není v kontaktu se zemí, takže to je svým způsobem letoun nebo ne? ;)

Mistrovství v náletech na něžnější pohlaví ti prostě zamlžuje objektivní pohled, to je celé! A venkoncem občasné prolétnutí okolí po výbuchu některé z tvých palíren také neznamená, že jsi kosmonaut! ;) :D :D ;)

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

... lopatka kompresoru sama o sobě tah nevyvíjí? To snad platilo u proudových motorů 1. generace (třeba u Tu - 104). Dnes jsou motory dvouproudové, kde až 80 % tahu zajišťují právě lopatky kompresoru, kdy je vzduch veden obtokem, aniž by se zúčastňoval spalování. Proto jsou ty motory tak velké v průměru.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 933
Stříbrný cukrar 830
Zlatý mosoj 759
Zlatý Kepler 538
Zlatý gecco 478
Bronzový kapitán 385
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý led 285
Zlatý Lamalam 278
Zlatý Dochy 273

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.