Zacheus

Může klasická žárovka svým teplem zapálit pavučinu, která se jí dotýká?

Může dojít k požáru tak, že se rozsvítí žárovka, které se dotýká pavučina, která se v důsledku vzrůstu teploty žárovky vznítí?

Nejlepší odpověď
Hlada

To je zajímavá otázka. Teď jsem to zkoušel a zjistil jsem, že pavučina hoří. Protože se na ní může usadit hořlavý prach, tak zřejmě možnost vzniku požáru tu je. Muselo by ale jít o velké množství pavučin a prachu a v takových prostorách musí mít svítidlo uzavřený kryt. Většinou se používá krytí IP 44, takže se dovnitř nic nedostane.

Další odpovědi
elkon

Ano.

orwell

Neřekl bych. Sice neznám povrchovou teplotu skleněné baňky žárovky (dost záleží na jejím příkonu) a zápalnou teplotu pavučin, ale myslím si, podle svých zkušeností, že tak maximálně přiškvařit. Zapálit sotva. A že by vyvolalo požár baráku těch pár vláken, tak tomu už vůbec nevěřím. Taky obalená žárovka pavučinou svědčí o tom, že se do těch míst moc nechodí a tím pádem ani nesvítí.

Ametyst

Neřekla bych, že je pavučina hořlavá. Je to tak dokonalé dílo, včetně pevnosti materiálu, že by pavouk takovou chybu neudělal. Stejně jako neudělali chybu naši předkové, když se oblékali do vlněných kabátů i uniforem, a ne do vysoce hořlavých syntetických materiálů.

Dochy

Ono jde i o množství hořlaviny. Běžná pavučina se jen seškvaří, pokud i tak zůstane na žárovce, zuhelnatí bez plamene. Na vznik ohně by toho muselo být víc.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Příspěvek smazán administrátorem.