Ambrosios

Může kdokoli jít studovat na vysokou, pokud udělá přijímací testy?

Třeba i ten, co nemá střední (případně vyšší odbornou) školu? Nebo je to podmíněno touto hierarchickou absolvencí škol nebo věkem?

Třeba pokud by byl člověk ještě nezletilý, ale měl znalosti potřebné na zvládnutí těch testů?

A otázka bokem: Jsou přednášky na vysokých školách zdarma, slyšel jsem, že si kdokoli může zajít (i pravidelně) na přednášky aniž by byl studentem?

Nejlepší odpověď
Drap

Může jít na VŠ kdokoli, pokud má maturitu a úspěšně složí přijímací zkoušky. Maturita je nutnou podmínkou.

Další odpovědi
Kepler

Ano, výsledky přijímacích zkoušek jsou rozhodující. Jak získal student své vzdělání rozhodující není.
Jak je to dnes v posluchárnách nevím, ale za mých časů i časů dřívějších mohl chodit na přednášky opravdu kdokoliv. To ho ale neopravňovalo být studentem onoho institutu.
Na rozdíl od doby reálného socialismu je ovšem je ještě další podmínka: mít poněkud bohatší rodiče. No, aspoň VŠ nemůže studovat kdejaký potomek havíře, jako jsem já. Nebo by to takhle bylo lepší? Fakt nevím.

aliendrone

Je to trochu jinak. Teoreticky pánové Drap a Kepler mají pravdu, nicméně v praxi je podmínkou ke studiu na VŠ pochopitelně maturita a PŘIJETÍ ke studiu. To druhé může být DOST nezávislé na nějakých přijímacích zkouškách. Ona vlastně v soudobém českém univerzitním systému se dá celkem snadno obejít i ta maturita. Množství „doktorů“ a inženýrů" bez maturrity, které naše vysoké školství vyprodukovalo je nezanedbatelné – a to mluvím jen o těch známých případech. ;) :D :D

Isha

Po mauritě jsem nezvládla přijímací zkoušky, tak jsem rok volna věnovala tomu, že jsem navštěvovala přednášky své vyhlédlé školy, aniž bych byla studentem. Je to naprosto legální, veřejné vysoké školy jsou veřejným prostorem a nikoho nemají právo vyhnat. Vlastně toho jeden bezdomovec na Albertově zneužívá a popíjí čajíčky v knihovnách a okupuje invalidní záchody (žejo, Dušane?). Kdybych tehdy věděla, splížila bych se i na cvičení, která jsou sice kontrolována docházkou, ale stačí prostě mlčet :D.
Ohledně rozvrhů to má každá škola jinak, ale například karlovka používá studijní informační systém SIS, na kterém jsou rozvrhy všech místností přístupné i pro nepřihlášené návštěvníky.

Frontinus

ad 1: Dlouhou dobu bývala výjimka z maturity pro umělecké obory, ale v současné době je úspěšně složená maturita nutnou (ne však postačující) podmínkou k přijetí na vysokou školu. Další podmínkou je úspěch u přijímacích zkoušek (ne nezbytně testů, někde jsou to pohovory, někde talentové zkoušky, někde je to středoškolský prospěch, někde kombinace) a u vybraných oborů je třeba doložit zdravotní způsobilost. Naproti tomu na typu střední školy vůbec nezáleží, podobně nezáleží ani na věku.
Stručně: Bez maturity nemůžeš být přijat k řádnému studiu.

ad 2: Přednášky jsou veřejné nikoliv na základě předpisu, ale na základě „zvykového práva“. Takže sice na ně může přijít kdokoliv, ale vysoká škola nemá povinnost umožnit vstup. Z toho důvodu je řada budov vysokých škol uzavřená a studenti procházejí např. turniketem, který odemyká jejich průkazka. Pokud je ale škola odemčená, není problém chodit na přednášky i když nejsi studentem. Dokonce ještě v 80. letech je doložený zvyk, že si studenti prvního ročníku zvali své spolužáky ze střední školy na přednášky zvlášť dobrých přednášejících, aby se chlubili, na jak dobré škole jsou. Dokonce není třeba ani nikam chodit, některé přednášky jsou volně dostupné ze záznamů. Na YouTube můžeš nalézt kanál VSPrednasky (Petr Kulhánek a několik lidí z FJFI ČVUT), záznamy několika předmětů jsou i na kanálu FEL ČVUT a MFF UK zveřejnil kompletní záznam vynikajících přednášek z diskrétní matematiky.

zjentek

Keplere, potomek havíře studovat vysokou klidně může, pokud havíř za své hodně podlomené zdraví obdržel od posudkové komise hodně bodů, které mu přidělili s možností (ne-li přímo nutností) směny na peníz. Což třeba tady na serveru NENÍ MOŽNÉ, takže tady je možný posílat do éteru rádoby intelektuální zvratky, ale potomky tím na vysokou asi taky nedostane.

Ambrosios

FAkt je maturita podmínkou? Mně se to právě nezdálo, proto jsem se ptal? :/

Jináč díky za odpovědi, lajčíky dám, ale zase až zítra (dneska už mám padla v oceňování odpovědí).