Kelt

Může každý říci, že byl na daném místě? Lze charakterizovat podmínky?

Jedu na dovolenou do Chorvatska, budu tam několik dní a mohu říci, že jsem byl v Chorvatsku.Ale nebyl jsem třeba nikdy v Praze, pojedu na letiště a odtud do Chorvatska. Mohu pak prohlásit, že jsem byl v Praze? Je nějak určena minimální doba, kterou musím být na daném místě, abych mohl prohlásit, že jsem tam byl. Nebo mám v Praze čas, zajdeme si třeba něco koupit do Paladia. Někdo je poprvé v Praze a je mimo nádraží třeba 30 minut. Je nějaká minimální doba, nebo minimální vzdálenost třeba od nádraží, kdy mohu prohlásit: Ano, byl jsem v Praze, respektive jinde. Děkuji

Nejlepší odpověď
Lamalam

To se dá těžko určit. Já jsem už asi pětkrát přestupovala na letišti v New Yorku, ale nikdy bych si netroufnula říci: „Byla jsem v New Yorku“.

Další odpovědi
ivzez

Docela zajímavá otázka.

Podle mne to závisí na tom, jak kdo obrat „byl jsem někde“ vnímá. Někomu
stačí odlétat z některého města (já bych v takovém případě řekla „projížděla“
nebo „přestupovala jsem v…“) nebo návštěva jednoho obchodu.

Spojení/Obrat „byla jsem někde“ bych použila v případě, že jsem to místo
alespoň částečně poznala, navštívila několik (více) míst, setkala se s lidmi, …