pokazdejinak

Může jít OSVČ na mateřskou?

Kamarádka plánuje dítě, ale jako OSVČ šetří, kde to jde a neplatí si nemocenskou – jak dlouho před těhotenstvím nebo nástupem na PPM musí začít platit? A případně v jaké výši? Díky.
Doplňuji:
jsem taky OSVČ, tak se mě na to zeptala, jenž já byla těhotná ještě jako zaměstnanec :)

takže jestli to dobře chápu, musí platit 600,– Kč/měsíc aspoň 12 měsíců před nástupem na mateřskou? takže to vychází cca 6 měsíců před plánovaným otěhotněním?
nebo se dá začít platit až otěhotní a ten půlrok doplatit zpětně? … a děkuju iv, jste záchrana, já se v těch dávkách moc neorientuju… ale máte pravdu, ať si to příště hledá sama ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Mateřská se u OSVČ i nadále bude vypočítávat ze zaplaceného pojistného na nemocenské pojištění v takzvaném rozhodném období. Tím je vždy dvanáct kalendářních měsíců před nástupem na mateřskou. Díky tomu mohou podnikatelky a ženy ve volných profesích, které plánují potomka nebo nyní čekají přírůstek do rodiny a dosud na mateřskou nenastoupily, razantní pokles mateřských dávek odvrátit. A to tím, že si pojistné za předchozích 12 kalendářních měsíců stihnou před nástupem na mateřskou dorovnat tak, aby celkově činilo 7200 korun. Přitom je třeba myslet na to, že doplatit pojistné lze jen za kalendářní měsíce, za které ještě nebylo uhrazeno.
Například živnostnice, která od ledna 2009 měsíčně odvádí na nemocenské pojištění optimální platbu ve výši 440 korun měsíčně, by si ji měla zvednout alespoň na 600 korun. Sice za rok 2009 tak na nemocenské pojištění odvede celkově 7200 korun, což je o 1920 korun více, současně si ale zajistí vcelku slušnou mateřskou. A to o téměř tři tisíce korun měsíčně více, než kdyby nemocenské pojištění nedoplatila. Vyplývá to z propočtů České správy sociálního zabezpečení.
Doplňuji:
P.S. je tam toho vice , kdyz si to zkusi kamaradka dat do googlu. 🙂 -iv-

anonym

Ja bych si zasla na OSVC a tam bych s ezeptala na rovinu , jak a kolik procent … z ceho s eto pak vypocitava. Urcite ji tam poradi a nevyhodi s ni dvere. Neni to zadny podvod … je to normalni dotaz. -iv-