Anikitos

Může jednou vesmír skončit tak, že jej celý pohltí obří černá díra?

Galaxie a vše co obsahují, přežívají díky vzájemným srážkám s jinými galaxiemi, tím se tvoří nová mračna – nové plyny, ze kterých se pak rodí hvězdy. Zárověň se ale v jejich středu pak tvoří, čím dál větší černé díry, které toho pohlcují víc a víc (včetně těch nových mračen—plynů, ze kterých by se mohly rodit hvězdy..).
A to neberu v potaz, že se pořád rodí nové černé díry nejen v samotném středu galaxií, (které jsou sice největší), ale kdekoli ve vesmíru. Pak by se mohly tyto č. díry spojovat (alespoň si to myslím — nevím, co by se stalo, kdyby se dvě srazily).

Za předpokladu, že vesmír je fakt ohromně veliký, ale ne nekonečný, mohla by ho tedy celý jednou pohltit (stále se rozrůstající) černá díra.

Myslím, že nejpravděpodobnější teorie o zániku vesmíru, je Velký křach nebo Velké ochlazení, ale nevím, jak si vede tato teorie o černých dírách.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je to jedna z možností – pokud se vesmír v rozpínání zastaví (a nezačne se hroutit z5 sám do sebe >„Velký křach“). Časem by pak všechno pohltily černé díry, které se postupně nakonec slejí do jedné či spíše několika hyperveleobřích černých děr, které se následně kvantově mechanickými procesy „vypaří“. Jestli se to stane, nic se neboj, bude to za přibližně:
10 000 000 00­0 000 000 000 000 000 00­0 000 000 000 000 000 00­0 000 000 000 000 000 00­0 000 000 000 000 000 00­0 000 000 000 000 000 00­0 let!! V porovnání s tím je dosavadních cca 14 000 000 000 let existence vesmíru úplné NIC!! :D :D :D

Jasně, mohl jsem napsat z googol let či 10EXP100, ale takhle je to hezčí, ne? ;) :D :D
BTW – když se srazí/splynou 2 černé díry do jedné (větší), tak mimo jiné dojde na Zemi k objevu gravitačních vln! ;) :D.:D

Zatím to vypadá ale na zrychlující se expanzi, jejíž příčinu nazýváme „temná energie“, ze které je z cca 2/3 složen vesmír – jinak o ní nic nevíme, skoro 1/3 vesmíru je z „temné hmoty“ – o té také nic nevíme no a pak je tu ještě mizivý plivanec (méně než 5%) – to je všechno to, známe a trochu o tom víme! ;) :D :D

Dobrý dotaz!

Další odpovědi
Kepler

I černá díra má svou obří gravitaci s omezeným dosahem. Kde končí působnost jedné, začíná vliv jiné. A ta gravitační centra se od sebe vzdalují. Zatím to vypadá, že Vesmír expanduje, takže gravitační zhroucení zpět do singularity asi nebude. To jsou ale teorie, které mě moc nevzrušují. S tou expanzí se naštvu až tehdy, když zjistím, že nejbližší hospoda nebo sámoška bude o 10 m dál.

Dochy

Myslím, že Tvá představa o tom, jak po srážce galaxií vznikne oblak plynu je poněkud mimo. Ta závěrečná černá díra zas až tak úplně mimo myslím není.

Edison

Tak možností, jak skončí vesmír, je, zdá se, povícero. Od vychladnutí stagnací rozpínání, přes roztrhání částic věčným rozpínáním až po výbuch a vznikem nového vesmíru jeho zhroucením zpět do singularity. Jinou méně známou možností by mohlo být, že sám náš vesmír je černou dírou, a další je, že je jen jakousi projekcí na povrchu černé díry.

Jinak vznik hvězd, galaxií a podobně… zde by to chtělo kapku si to prostudovat.

zjentek

zřejmě může, ale…

My lidé to nejspíš zabalíme dřív, takže to nebude naše srarost.

orestez

Kdyby ta konečná černá ďoura vyvažovala okolí co do hmoty, tak by se mohla stát protisvětem. Ale protože vesmír v rozpínání zrychluje, zdá se, jako by náš metr ztrácel na rozměru. Buď tedy části staršího vesmíru chladne a zmenšuje se, nebo vlivem rychlého rozpínání vesmíru prostor zmrzne. Tak, jako když praskne plynový zapalovač, praskne ventil nádrže plynu. Černá díra by se v takovém případku mohla odpařit. Co s ní?

Muffz

Vesmír. To je ta sranda, o které si vědci myslí, že ví hodně, a přitom jsou teprve na začátku svého bádání. Když předpokládáme za vznik vesmíru velkým třeskem, tedy z ničeho bum vesmír, tak je pravděpodobné, že může (podle mě) přijít i opačný jev z vesmíru bum nic, tedy pohlcení černou dírou, která „zmizne“.

Fascinující na tom je, že se může lidstvo hádat stovky let, můžou být vyplácané granty a definitivy geniálním vědcům a rozdány jim miliardy eur, a nakonec ani jedna vymyšlená teorie nebude pravdivá. A hlavně se toho stejně nikdo z lidí nedožije.

cochee

Co to propánajána fšichni hulíte za matroš???

Anikitos

@Dochy

Já bych řekl, že v samotných galaxiích dochází plyny tím, že se neustále rodí a pak zanikají hvězdy. Když dojde k srážce galaxií vytvoří se ”nové palivo” na tvorbu hvězd aj… tedy: kolizí a slučováním vznikají nová tepelná mračna, které pak rodí hvězdy, které udržují galaxii ”při životě” a zároveň se vytvoří nová velká galaxie.

A pak je tu ten problém… čím jsou galaxie větší, tím se zároveň zvětšují i černé díry…