hapiky

Může i tzv. silná osobnost uvěřit zřejmým falešným informacím, které se jí líbí, že je bude sama pokládat za pravdivé?

Může i tzv.silná osobnost uvěřit zřejmým falešným informacím, které se mu tak líbí, že je bude sám pokládat za pravdivé?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Kdokoli může uvěřit falešným informacím z mnoha důvodů… neschopnost si připustit pravdu; uvěření lži, která je dobře podaná; lenost zjistit pravdu; názor většiny (přizpůsobení se); ovlivnění (emocionální);.....

Možná se silnější osobnosti nedají ovlivnit tak snadno, ale není to nemožné (obzvlášť ve světě ovládaném médiemi, a kde jsou lži i u běžných lidí na denním pořádku — někdy je zjištění pravdy vážně obtížné).

Další odpovědi
ivzez

Schopnost uvěřit neověřeným informacím podle mne
se silou osobnosti příliš nesouvisí.

Řekla bych, že i tzv. „silná osobnost“ může mít tendenci
uvěřit informacím, které jí budou nějakým způsobem vyhovovat
(nemusí jít vždy o informace, které se jí líbí).

Drap

I to je možné. Záleží hodně na tom, jakým způsobem je taková informace podána.

led

Možno vás prekvapím, ale aj silná osobnosť je len človek. Ak nemá možnosť si overiť pravdivosť výroku, ktorý sa mu páči, ktorému verí, môže ho pokladať za pravdivý.

Kepler

Takových už bylo, a nemusíme chodit daleko. Lenin se nechal oblbnout Marxem a Engelsem, Stalin Leninem. Ani Hitler si nevymyslel nacismus, ani antisemitismus. Takže podle všeho jsem slabá osobnost, protože jsem ničemu takovému nepodlehl. O osobnosti to není, na to stačí selský rozum. Jó, to když někdo zneužije nějaké ideologie, nebo se chopí kdejakého blábolu a dezinformace, může ze sebe udělat silnou osobnost a vybudovat si kariéru a moc.

EKSOT123

Já na doplnění vašich odpovědí pár z mnoha citátů či výroků o pravdě čí lži, a snad jen poznámku, že jsem skeptický ke zmiňovanému, jinak osvědčenému selskému rozumu. Je to komplexnější věc, a asi je prospěšné, si v tomto naopak zcela nevěřit.
>V této době je pravda tak zatemněná a lež tak zavedená, že pravdu může poznat jen ten, kdo ji miluje. \ Blaise Pascal
>Omyl je vždy nebezpečný, ak sa k nemu pridá trochu pravdy. I.S.Turgenev

Lež není schopna samostatného života, proto se drží pravdy jako klíště.Pavel Kosorin

>Pravda je víc, než obrácená lež. Zbyněk Gordon
>Ak hľadáš pravdu, nepozeraj sa ďalej, ako k svojmu srdcu. John Lennon
>Ak máme dospieť k pravde, mali by sme sa všetci usilovať brániť názory odporcov. Jean Paul
>Cesta k úplnej pravde vedie cez nekonečné množstvo približných právd.
>Nepravda je jako sněhová koule: čím déle ji válí, tím je větší.Martin Luther

Tajomstvom úspechu je úprimnosť. Ak ju dokážete predstierať, máte vyhraté.
Ak je myšlienka dostatočne veľká, nikto nepozná, že je nanič.
Skutočný obsah informácie nie je taký dôležitý, ako dojem, ktorý vyvolá.
Na čom skutočne záleží, sú mená, ktoré dáte faktom – nie fakty samotné.

>Pravda, na rozdíl od lži, nemusí vypadat pravděpodobně.
>Neobávaj sa nevedomosti, ale falošného poznania. Lepšie je nevedieť nič, ako pokladať za pravdu to, čo pravdou nie je.\ Niet veľkosti tam, kde niet prostoty, dobra a pravdy. L. N. Tolstoj

aliendrone

Jestliže někdo věří ZŘEJMÝM falešným informacím, tak to nemá co dočinění se silou osobnosti, nýbrž s demencí/nein­teligencí apod. Ale i u ne zcela zřejmých nebo dokonce nejasných či přímo záhadných informacích to se silou osobnosti nemá co dělat. Myslím. Nejsem totiž žádný Freud nebo Jung. ;) :)

Pokud jde o schopnost „něčemu uvěřit pokud mermomcí CHCI“, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Kostely, mešity, demokracie, ufouni, konec světa v roce 2012 atd. – tady nejsou žádné hranice! ;) :D :D