MigiCz

Může hrozit zneužití údajů?

Dobrý den, má dcera přes nějakého prodejce zveřejnila své údaje ( číslo op, trvalé bydliště, rodné číslo). Může v takovém případě dojít ke zneužití? Nejvíce se bojíme toho, že na ní někdo bude brát například půjčky.

Nejlepší odpověď
Malvína

No to se samozřejmě stát může. Takové údaje se nesmí sdělovat, kór cizím lidem. Veliký průšvih. Potencionální šejdíř má všechny potřebné údaje ke zneužití. Vezměte si z toho příklad. Opravdu nikde nezveřejňujte své osobní údaje.

Další odpovědi
Anikitos

Může.
Např. ”ke zneužití osobních identifikačních údajů třetích osob při zakládání bankovních účtů přes internet.” Jen rodné číslo k půjčce nestačí, ale pokud má někdo i čílso OP…

https://www.mfcr­.cz/cs/aktual­ne/tiskove-zpravy/2012/2012-05-03-tiskova-zprava-5110-5110

Doporučuju přečíst: https://www.no­vinky.cz/finan­ce/309350-na-kradene-obcanske-prukazy-si-zlodeji-berou-pujcky-i-jezdi-nacerno.html

https://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/321889-znaji-vase-rodne-cislo-muzou-ho-zneuzit

orwell

Já si myslím, že jediné, co se dá v takové situaci dělat, je rychlá výměna OP. Pak už jenom doufat a sledovat, zda se její jméno neobjeví někde v registru dlužníků a pod. Netřeba jí nadávat, oni ti hajzlové jsou „fifáci“ a leckdy dost schopní psychologové. Dokážou z člověka vytáhnout co potřebují, dokonce si někteří i ofotí OP! A to už je opravdu za hranou. Přiznám se, že i já jsem si před několika roky naběhl, což se mi zdá naprosto absurdní a nikdy bych neřekl, že se to právě mně může stát. Ale stalo se. Naštěstí jsem reagoval hned druhý den a podařilo se mi vyhnout se případným následkům. Od té doby jednám s takovými potenciálními šmejdy velice tvrdě a nesmlouvavě. Senioři a mládež ještě nezkušená se často stávají jejich obětí. Doufám, že se vám podaří vyhnout se nepříjemnostem a bude to pro vaší dceru dostatečným ponaučením do dalšího života.

ivzez

Opravdu Vaše dcera své osobní údaje zveřejnila?
Nebo je jenom poskytla některému konkrétnímu prodejci?
V případě zveřejnění zneužití hrozí, v druhém případě by
od korektního prodejce hrozit nemuselo.

Vaše dcera by měla dotyčného písemně vyzvat ke zničení
jejích osobních údajů a pro jistotu i vyměnit občanku (tím se
zveřejněný OP zneplatní).

Moc ráda bych napsala to, co Hlada, ale bohužel nemůžu. Zákon je jedna
věc, jeho dodržování druhá. U neseriózních obchodníků ani poskytovatelů
půjček se na dodržování zákonů spoléhat nelze.

V otázce ochrany osobních údajů rozhodně nejde o uměle vyvolanou paniku. Zkuste si třeba přečíst, co o každém návštěvníkovi svého webu shromažďuje obchod Košík.cz… A uvědomte si, že stejné to bude u všech, jenom Vám to všichni na rovinu nepřiznají.

Hlada

Osobně jsem toho názoru, že ochrana osobních údajů je uměle vyvolaná panika, aby mohl existovat další zbytečný úřad. Pokud by někdo poskytl půjčku bez ověření totožnosti a solventnosti dlužníka, porušil by zákon. Žádné takové riziko nehrozí.

Dochy

Odkdy se přes prodejce zveřejňují osobní údaje? Který prodejce takovou „službu“ zprostředkovává?

autacek

Lidi už jsou naprosto zblblí a vystresovaní, asi je to účel, jak držet stádo pod kontrolou, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Ke zneužití dojít pochopitelně může, ale pravděpodobnost je menší, než že vás na ulici přejede auto, nebo s vámi spadne letadlo. Oproti tomu zneužití údajů z platební karty je podstatně častější jev, ale obchodníkovi, pokud chcete nakoupit, ji, i údaje z ní, dáváte zcela běžně.

MigiCz

A co myslíte, že je v takovém případě nejlepší dělat? Výměna op? Je to trubka, ale je to moje dcera, nechci aby měla takové problémy.

Anikitos

Tak stane se, zvlášť, když je člověk důvěřivý a ještě v tom není zvyklý (při poskytování nějakých údajů).

Sám nevím kam bych v takovém případě měl dělat, ale určitě je dobré se poradit s policií, zajít přímo na Městskou policii – alspoň řeknou co a jak…

”Pokud se domníváte, že může docházet k neoprávněnému nakládání s vašimi osobními údaji, můžete požádat odpovědný orgán (Policii ČR nebo obecní policii) o vysvětlení a případně i o odstranění závadného stavu. V rámci odstranění závadného stavu může dojít k likvidaci, opravě nebo doplnění zpracovávaných osobních údajů, případně k jejich znepřístupnění (blokaci). Pokud je vaše žádost oprávněná a odpovědný orgán jí neprodleně nevyhoví, můžete se pak obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten z vašeho podnětu může zahájit i kontrolní šetření u daného orgánu. U Úřadu pro ochranu osobních údajů si ale můžete stěžovat i rovnou, tedy bez předchozí žádosti o nápravu vůči odpovědnému orgánu.”
http://www.fe­rovapolicie.cz/sou­kromi-a-ochrana-osobnich-udaju-55/zneuziti-osobnich-udaju-2571.html

Anikitos

*co bych v takovém..