Avatar uživatele
Zlatý

Může existovat stabilní černá díra, o průměru 1 centimetr?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, já ji mám několik let v dílně na stole a zdá se mi stále stabilní.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Mnoholetým sledováním manželčina úkazu, který pojmenováváte výše, mohu bezpečně tvrdit, že může. Ovšem, velikost (a hlavně průměr) se liší případ od případu.


Avatar uživatele
Registrovaný

Můžou a existují.Singatura (jádro černé díry) má nekonečně malý průměr a nekonečnou hmotnost.Toto jádro působí na okolní předměty gravitační silou jjiž neunikne ani světlo.


Avatar uživatele
Registrovaný

slyšela jsem, že existují i mnohem menší (okem neviditelné) černé díry, překvapivě (pro mě) jsou nejsilnější, ale téměř okamžitě po svém vzniku zase zmizí....


Avatar uživatele
Registrovaný

Tak vzhledem k faktu, že černé díry jsou teoretické (předpokládá se, že se jedná o "stroskotalou" hvězdu) ale nikdo si tím jistý není a pracuje se i s jinými teoriemi. Např. že se jedné o hmotné planety s gigantickou gravitační silou.

Ptát se na sukundární otázky ohledně něčeho, co existuje v rovině teoretické, není zrovna chytré =)


Avatar uživatele
Registrovaný

Předpokládám, že za velikost černé díry považuješ Schwarzschildův poloměr, určující horizont událostí - cokoli padne pod tento horizont (včetně světla), už se nedostane ven. Veškerá hmota je však soustředěna v jediném bodě uprostřed černé díry, tzv. singularitě.

Velikost schwarzsildova poloměru je určen pouze hmotností černé díry. A protože může teoreticky existovat černá díra libovolné hmotnosti, může exitovat i centimetrová díra, ostatně tuto velikost by měla černá díra, která by vznikla kolapsem naší země do jediného bodu.

Avšak každá černá díra se kvantově vypařuje (a tudíž zmenšuje). Děj probíhá velmi u velkých děj velmi pomalu, u mikroskopických explozivně. Jak dlouho se bude vypařovat konkrétní díra nedokážu spočítat, takže netuším zda centimetrová díra vydrží miliardy let nebo jen milisekundy.

Jinou otázkou je, jak by měla centimetrová díra vzniknout. Ke stlačení hmoty je nutné nesmírného tlaku, který dokáže vyvolat jen gravitace ve velkých hvězdách, jejichž život končí. Přirozeně tak vzniknou jen "velké" černé díry. Naopak miniaturní černé díry by mělo jít vytvořit v urychlovačích, ale jejich velikost je srovnatelná s velikostí jader atomů. Z toho lze vyvodit, že centimetrová díra sama o sobě nevznikne a člověk ji dlouho nebude ještě umět vyrobit, ale kdo ví?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

A co se stane když se v blízkosti takový černý díry octne těleso větší než je její průměr? To se jako zašpuntuje nebo jak?

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Vzhledem k poměrům v okolí černé díry by černá díra jakékoli blízké těleso rozcupovala na kousíčky a po malých soustech velmi rychle spapala.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Bercou: Nikdo neví, zda má jádro černé díry nekonečně malý půměr, jelikož a protože není znám žádný způsob, jak jej pozorovat. Obvykle se jako průměr černé díry bere průměr horizonu událostí, který alespoň trochu pozorovat a měřit lze. Co jsem tak viděl, tak nejmenší známá černá díra má průměr přes 20km. Pokud se nemýlím, pak výrazně menší černá díra (jako třeba kolem 1cm) je natolik málo hmotná, že by se prakticky ihned "vypařila" (no spíše nemá šanci vzniknout). Ale nejsem odborník na černé díry ;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.