Anikitos

Může existovat něco jako soukromá armáda?

Řekněme, že kdyby byl někdo hodně bohatý, a mohl by si dovolit udžovat jednotku třeba 10 000 vojáků v kasárnách, poskytovat jim jídlo, výcvik atd..?

Něco mi říká, že by to bylo ilegální, :'D ale kde přesně je to v zákonech napsáno?

Popř. může ale v podstatě existovat skupina osob, které mají povolení ke zbraním, mají výcvik a mají něco jako svůj ”klub/společnost,” i když nejsou oficiálně armádou.. :/

Nejlepší odpověď
led

Súkromná armáda, ide tu hlavne o obsah, nie právny vzťah. Súkromnou armádou sa nazýva väčšia skupina ozbrojencov bojujúcich v záujme súkromnej osoby, alebo skupiny osôb. Za súkromnú armádu možno považovať napríklad aj vojská Talibanu.
Francúzska cudzinecká légia
nie je súkromná armáda, je v riadnom právnom vzťahu k Francúzskej republike ako súčasť jej ozbrojených síl. Je založená na prevažnom počte vojakov nefrancúzskej národnosti a štátnej príslušnosti. Podľa zákonov väčšiny europskych štátov pred vznikom EU služba v Cudzineckej légii bola pre ich občanov trestným činom. V súčasnosti služba v armáde iného členského štátu EU je kvalifikovaná rovnako ako civilná práca v krajinách EU a preto nie je pre občana (domovského) štátu EU trestným činom.

Další odpovědi
Kepler

Ano, může a dokonce existuje. Třeba Francouzské legie – armáda žoldáků. Členstvích v ní je hodnoceno jako velezrada. Pravidelnou armádu může mít jen uznaný stát a tento fakt je většinou zakotven už v ústavě.

Edison

Soukromá armáda, tak, jak si to představujete rozhodně existovat nemůže. Ihned by se dostala do hledáčku příslušných orgánů. Jinak střeleckých klubů u nás existuje celekm tak akorát na to, aby si každý držitel zbraně našel ten svůj. I ty však, stejně, jako spousta jiných věcí podléhají regulaci, nebo dohledu státu v rámci zákonů.

Lamalam

Ano, může. Slyšels někdy pojmy Blackwater, Saracen, DynCorp, Wagnerova armáda?

dubraro

Jistě. Říká se tomu bezpečnostní služba.

Edison

Nelegální vojenská uskupení bych do toho netahal. To by pak byly všechny partizánské, gerrilové, teroristické, převratné a jiné podobné skupiny ozbrojenců možno považovat za armády. Pod pojmem armáda si já teda představuju vojenské uskupení fungující na základě platných právních předpisů. Jistě, v širším slova smyslu to armády jsou, ale pokud nejsou legální, nelze je spojovat s právními pojmy, jako je vlastnictví. Legální soukromá armáda snad neexistuje. A na to se tazatel, myslím, ptal.

led

Súkromná armáda je opisný, nie právny, výraz šírený médiami a spisovateľmi, nie právnikmi, preto v zákone ako právny pojem nejestvuje.

Edison

Což nic nemění na tom, že jen tak si zřídit vlastní armádu v souladu se zákony nelze. A na to se, myslím, tazatel ptá.

led

Ano, vydržiavať si súkromnú armádu je v podstate ilegálne, pokiaľ to zákony konkrétnej krajiny priamo nezakazuju (ide hlavne o krajiny v Afrike a Ázii, na iných svetadieloch je to ošetrené a oficiálne sú potom títo vojaci uvedení ako pracovníci a spolupracovníci v rôznych služobných zaradeniach, prípadne ako zmluvní partneri )

led

Kepler správne píše „Pravidelnou armádu může mít jen uznaný stát a tento fakt je většinou zakotven už v ústavě“ ale sú platné aj formy tzv. nepravidelnej, dobrovoľníckej armády, napríklad Národní garda Spojených států amerických (anglicky National Guard of the United States) tvoří část rezervních složek Ozbrojených sil USA, či rôzne „milície“

led

odkaz na NGUSA
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­n%C3%AD_garda_Spo­jen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5­%AF_americk%C3%BDch
http://www.na­tionalguard.mil/

Edison

Ona francouzská Cizinecká legie je soukromá armáda? To, že to je žoldácká armáda ještě neznamená, že je soukromá. Mimochodem ve své podstatě každá armáda je žoldácká. I ty pravidelné někdo platí – stát. Žádný stát na světě soukromou armádu nestrpí. Pro případné vnitřní agresory je vždy výhodnější ovládnout pravidelnou armádu. Bývá to začátek převratů.