Lgee

Může existovat nadpřirozeno bez boha?

Annas: Myslim treba dusi a tak

Nejlepší odpověď
annas

Co si představujeme pod pojmem nadpřirozeno?

1.ve filozofii a v náboženství – je to to, co se vymyká přírodním zákonům, lidskému rozumu , tsranscedentno – co přesahuje náš rozum , tedy i bůh
2. v literatuře, především v pohádkách, pověstech – čarovný svět fantazie, neskutečna.

Znáte pohádky, kdo nebo co v nich pomáhá, nebo ubližuje lidem? .Nevzpomenete si na někeré postavy?

Na zámku či v hradě se třeba objevuje bílá paní, v lese bludičky, určitě znáte polednici, klekánici, ježibaby, vodníka, hodné a zlé víly atd.

Takže nadpřirozeno může existovat pro toho, kdo v něj věří. Lidé si nedovedli vysvětlit různé jevy, takže je přisoudili některým bytostem.

Dnes se objevuji některé oblasti, které se dotýkají něčeho nevysvětlitelného – třeby psychotronika, esoterika atd. Často nevědomost mnohých využívají někteří podvodníci.

Myslím, že to vzniká z toho, že i některé „záhady“ vyplývají z úrovně poznání – někoho přitahují, jiní je zatracují … zatím jsou možná nevysvětlitelné, ale …

Další odpovědi
led

Záhady, ktoré si človek nevie vysvetliť, často považuje za nadprirodzený jav. Platí to aj dnes.
Prirodzený jav vieme prevažne vysvetliť, zdôvodniť.

Drap

Samozřejmě. Pokud připustíme nadpřirozeno tak určitě. Třeba kouzelný dědeček, nebo zlatá rybka. Příkladů by se našlo mnoho a o Bohu nikde žádná zmínka.

Gestas

Jo, třeba ty různé New Age blbosti.