sowa

Může exekutor požadovat splátku dluhu z podpory v nezaměstnanosti ?

Nejlepší odpověď
barnajka

Může.

Exekuce 2011: Jaké příjmy může exekutor zabavit?

Při provádění exekuce může exekutor sebrat téměř veškeré příjmy dlužníka. Jedné příjmy, na které exekutor nemá právo, jsou následující:

  • Dávky v hmotné nouzi
  • Jednorázové sociální dávky typu porodné nebo pohřebné
  • Sociální dávky pro tělesně postižené
  • Příspěvek na bydlení
  • Příjmy, které nepřekročí výší nezabavitelné částky (viz odstavec výše)

Vše ostatní může být v rámci exekuce zabaveno. Tedy i podpora v nezaměstnanosti, důchod, mateřské příspěvky, rodičovské příspěvky, přídavky na děti a všechny další příjmy.

Co může zabavit exekutor

U vašich příjmů má exekutor poměrně rozsáhlé pravomoci. Můžete tedy zabavit téměř všechny vaše příjmy. Má tedy právo zabavit i takové příjmy jako jsou například přídavky na dítě, nemocenská, důchod, podpora v nezaměstnanosti, některé další sociální dávky, také všechny příjmy jako plat mzdu, bez ohledu na to jestli se jedná o příjem z hlavního pracovního poměru, nebo jen o práci na DPČ. V zásadě tedy platí, že exekutor může zabavit vše, kromě několika jasně definovaných výjimek.
Co nemůže zabavit exekutor

Toho, co by exekutor, při provádění exekuce, kvůli nezaplacené pohledávce, nemohl zaplatit, není mnoho. Zákon totiž dává do rukou exekutora poměrně vysoké pravomoci a tak vám může zabavit téměř vše. To na co nemůže je především:

  • Nezabavitelná částka – týká se především exekuce na plat, nebo jiné podobné příjmy, její výše je závislá na typu pohledávky a také na tom, jaké je vaše životní minimum. Výpočet nezabavitelné částky 2011
  • Dávky v hmotné nouzi, které vyplácí obecní nebo městský úřad
  • Jednorázové sociální dávky jako je například porodné nebo příspěvek na pohřeb
  • Příspěvky na bydlení
  • Sociální dávky pro zdravotně postižené

Může exekutor zabavit mateřskou?
Ano, exekutor může zabavit třeba i mateřskou nebo rodičovský příspěvek. Jediné, co bude hrát roli, je to, jaká bude stanovena nezabavitelná částka. Pokud je vaše mateřská nebo rodičovský příspěvek vyšší než nezabavitelná částka, tak vše nad tuto částku exekutor může zabavit

Může exekutor zabavit důchod?
Ano, opět platí to co v předchozím odstavci. Pokud je vaše nezabavitelná částka nižší, než to jaký máte důchod, tak vám exekutor může zabavit i část důchodu

Může exekutor zabavit příjmy z DPČ
Opět ano. Pokud je vám nařízena exekuce na plat, tak se netýká pouze příjmu z hlavního pracovního poměru, ale všech vašich příjmů. Tedy i DPČ a všech dalších příjmů

Může exekutor zabavit podporu v nezaměstnanosti?
Odpověď je bohužel znovu ano. Exekutor může zabavit i příslušnou část podpory v nezaměstnanosti.

http://pomocdlu­hy.cz/co-muze-zabavit-exekutor/

Zdroj: http://pomocdlu­hy.cz/exekuce-2011/