Organa

Může dopravní značka B26 (ukončení všech zákazů) ukončit i zákazy v zóně?

Může dopravní značka B26 (ukončení všech zákazů) ukončit i zákazy v zóně (např. v zóně se zákazem stání) bez značky ukončující platnost zóny?

Odpovědi
Lamalam

Ne.

cukrar

V zoně se zákazy ruší zonovou značkou. Pokud je v tomto úseku jiný zákaz, tak Vaše značka konec zákazu neruší zákazy v zoně.

cochee

Z logiky věci ne, avšak tak kategoricky jako Lamalam bych se neodvažoval to tvrdit. Jelikož: Tato značka ukončuje zákazy, stanovené v tomto místě pro jedoucí vozidla. Zákazy jsou stanoveny zákazovými značkami, tj. značkami ze skupiny, ve které označení značek začíná písmenem B. Zónové značky mezi ně nepatří, jsou to značky informativní zónové se značením IZ.. . Ovšem např. značka IZ8a je komentována takto: „V případě, že je na značce vyobrazena příkazová nebo zákazová dopravní značka, má tato zónová dopravní značka charakter příkazové nebo zákazové dopravní značky.“ Dovedu si tedy představit ukončení zóny namísto značkou IZ8b řečenou značkou B26, dává to však smysl například v případě, že v tom místě se vyskytuje ještě jiný zákaz (například značkou B23a) a značka B26 tak ukončuje oba dva zákazy současně.
Jiný komentář k této situaci či použití značky jsem nenašel.
(Zdroj je stáhnutelný .pdf dokument.)

Zdroj: http://www.ibe­sip.cz/data/web/sou­bory/legislati­va/dopravni-znacky.pdf

mosoj

Už v názvu značky je napsáno, že ruší všechny zákazy platné pro jedoucí vozidla !!! Podle mně dostačující vysvětlení.

Emefej

Ne. Platnost dopravní značky „Zóna s dopravním omezením“ (č. IP 25a) je ukončena až svislou dopravní značkou „Konec zóny s dopravním omezením“ (č. IP 25b).