kadli

Může domácí omezovat návštěvy?

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli může domácí omezovat návštěvy. Smlouvu máme pouze ústní a ze začátku bylo vše v pořádku, jenže poté chtěla spolubydlící jestli by zde nemohl přespat její známý na víkend, už zde jednou spal. Na to domácí řekl, že ne a tak se ho zeptala jestli by nešla jen návštěva, ani to nedovolil. Mě o této skutečnosti nijak neinformoval. Nájem se snažíme platit v čas, ale domácí si málo kdy najde čas takže je to trochu boj. :) Občas domácímu pomáháme s pracemi okolo domu a za to nám odpustí část nájmu. Rád bych znal Váš názor na mou situaci a jak by jste jí případně řešili? Vím že dle nového zákoníku domácí nemůže zakázat návštěvy.

Odpovědi
ivzez

Od takového domácího se co nejdříve odstěhujte,
porušuje zákony a nemůžete si u něj být jist ani tím,
že Vám vše řádně vyúčtuje.

Nejde náhodou o podnájem?
I u něj je nutná písemná smlouva.

da ny

Oni „domácí“ vlastně určují „svá“ pravidla.
Pak tedy mohou prakticky vše, co si necháte líbit, nebo je předem domluveno.
..
Do pronajatého bytu si dcera může pozvat návštěvy, dle libosti. Mohou přespat.
i několik dnů. Jen nesmí v bytě dlouhodobě bydlet, bez jejich vědomí. Máme každý rok přeplatky, tak touž nijak neřeší, ani neomezují (bydlí jinde). Je to, jako když bydlíte ve vlastním bytě.
V předchozím nájmu, studentském bytě bylo 5 pokojů, 3× po 2 spolubdlících. V jednom pokoji 3 studentky. Dcera měla samostatný pokojík, oddělený chodbou.. Na spolužačku se domácí koukala přes prsty, bála se jít i na společné WC. Spolužák, se kterým pracovala na seminární práci nesměl do budovy a pokoje vstoupit ani odpoledne, na návštěvu. Přespat jsem já mohla jen jedinkrát, za poplatek. Bydlení bylo daleko od fakulty. Něco, jako dívčí internát 🙂.
Po několika měsících se přestěhovala do pronajatého bytu.

Dochy

Není to OK, na druhou stranu vám také může dát výpověď. Smlouva by rozhodně neměla být jen ústní. Nájem bytu není jen tak a když vás někdo vystěhuje třeba takhle 1.3. ve 20:00 a –10°C mrazu asi to bude dost nečekaná a nepříjemná zkušenost.