Standa H.

Může dojít k odebrání navazujícího diplomu dle správního řádu ?

Dobrý den všem.

Měl bych následující právní dotaz, nebo spíše takovou právní polemiku nad tématem, které bylo již v minulosti dosti přetřásáno a o které se nyní zajímám.
Jde o odebrání diplomu-titulu. V současné době jde zrušit diplom jako osvědčení podle § 156 odstavce 2 správního řádu s účinky ode dne vydání. Také jde zrušit diplom, respektive odebrat titul podle zákona o vysokých školách podle § 47c zákona 111/1998 – k pozbytí platnosti dojde dnem, kdy se pravomocné rozhodnutí stane účinným.

A nyní nastínění problému:

Řekněme, že pan X získá v roce 2025 titul bakaláře, v roce 2027 titul magistra, v roce 2031 titul doktora. V roce 2032 se přijde na to, že titul bakaláře byl udělen neoprávněně a bude mu zrušen dle § 156 odstavce 2 správního řádu-tedy ode dne státnic (respektive složení poslední části státnice). Ostatní tituly získá daný člověk zcela řádně a bez podvodů. Dochází tedy k tomu, že student nikdy neměl díky zpětnému zrušení osvědčení o diplomu titul bakaláře, ale byl přijat do magisterského a následně doktorského programu a oba vystudoval, aniž by splnil požadavek pro přístup ke studiu v rámci přijetí do magisterského studia.

Otázka zní: Šly by odebrat dle SŘ a § 156 odstavce 2 i ostatní navazující diplomy jen na základě zneplatnění předchozího, za předpokladu, že navazující byl získán zcela řádně a čestně?

Já vycházím pouze z článku právníka Jiří Nantla, bývalého náměstka na MŠMT uveřejněného zde https://www.law­.muni.cz/sbor­niky/dny_prava_2010/fi­les/prispevky/02_spra­va/Nantl_Jiri%20_(3615)­.pdf

Ten se domnívá na stranách 6–7 v onom PDFku, že aby mohl být daný navazující diplom také odebrán dle správního řádu, muselo by ještě předtím zrušeno rozhodnutí o přijetí ke studiu, což v mnoha případech díky lhůtě v § 97 ods. 2 správního řádu nebude reálné.

Citace:
Ke zrušení diplomu by se nemělo přistupovat v případě, že vyjde najevo, že absolvent vysokoškolského studijního programu nesplňoval v době přijetí ke studiu pouze obecné podmínky spočívající v předepsaném předcházejícím stupni vzdělání; účelem ustanovení § 48 odst. 1 zákona o vysokých školách je zabezpečit, že přijatí studenti budou schopni v daném studijním programu studovat a bylo by extrémním právním řešením nadřadit splnění formálního vstupního požadavku nad splnění obsahových požadavků v průběhu studia a při jeho ukončení. V případě, kdy nesplnění formálních podmínek pro řádné ukončení studia a vydání vysokoškolského diplomu má původ ve vydaném pravomocném správním rozhodnutí, je rovněž třeba mít za to, že k aplikace § 156 odst. 2 správního řádu lze přistoupit až poté, kdy je takové pravomocné rozhodnutí (např. rozhodnutí o přijetí ke studiu nebo o uznání zkoušky) zrušeno v přezkumném řízení podle hlavy IX části druhé správního řádu. To ovšem v řadě případů nebude připadat v úvahu vzhledem k objektivní lhůtě pro zahájení přezkumného řízení podle § 97 odst. 2 správního řádu.

Nantl, Jiří: Možnosti a podmínky odnětí akademického titulu za současné právní situace. In.: Dny práva – 2010 – Days of Law. [online]. Masarykova univerzita 2010 [cit. 11. 1. 2020]. Dostupné z : https://www.law­.muni.cz/sbor­niky/dny_prava_2010/fi­les/prispevky/02_spra­va/Nantl_Jiri%20_(3615)­.pdf

Z tisku jsou známé pouze dva případy, kdy se řešily navazující diplomy.
V prvním případě chyběla maturita a k odebrání žádného diplomu nedošlo, v druhém případě sice došlo k odebrání navazujícího diplomu, ale zase za plagiátorství, nikoliv za návaznost – viz slova prorektora v článku.

https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/s-falesnym-vysvedcenim-vystudoval-busina-tri-vysoke-skoly/r~55c9a49­cc3ce11e3ad22002590604f2­e/

https://www.li­dovky.cz/domov/prij­de-vavera-i-o-doktorsky-titul-policejni-akademie-resi-dalsi-plagiatorstvi­.A141212_131518_ln_do­mov_spa

Proto bych rád znal pohled ještě někoho dalšího, kdo se právu alespoň trochu věnuje, neboť v právu platí, že právníci se nikdy pořádně neshodnou.

Děkuji. S pozdravem Stanislav Horák

Odpovědi
Kryšpín

V právu platí paragrafy jsou zakroucené a právo je možno zakroutit na obě strany, rovněž někdy platí jakého si můžete dovolit advokáta a jak máte plný měšec na mimosoudní vyrovnání.
Na př. v Turbo Plzni bylo údajně vyrobeno okolo 400 vysoce vzdělaných odborníků odebráno bylo 9 diplomů a to některý turbák pětileté studium stihl za 10 týdnů. Podle názoru NSS lze odebrat pouze pro hrubé porušení, kdy na př. turbák se ve škole ani jednou neobjevil.
A občas se také k soudu nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek poněvadž soudce rozhodne podle svědků, znaleckých posudků a pod.