icurusL

Může dávání almužny být nějaký reflex?

Zjistil jsem, že když mi přijde výplata,
tak první den kdekoliv za něco platím,
dávám vyšší částku. Je to nějaký přirozený jev?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne neni. Je tro pouze tvůj pocit, že máš momentálně plnější kapsu.

Další odpovědi
orestez

Snad je to odkoukáno od rodičů. Matky bývají skrblice ale taťci jsou v obchodech a ve všech kšeftech pod dohledem dětí. A tak vidí jak paní doručovatelce dá nějakou korunu navíc, nebo v obchodě. Tak v tom podobně pokračuji. Přirozený jev v placení vidím jinak. Když mi k zaplacení schází 2 koruny nebo jedna, nákup vynechám. Jsem poslední zákazník v Tescu protože pivo má žízeň, tak holce za pokladnou musím dát, vždy je příležitost. V Lidlu byl ale s almužnou problém. V té době tam vyhlašovali jakousi sbírku na dětská hřiště, byla to jejich akce. A zaměstnankyně jsou poučeny o tom, že nesmí vzít dýško. Tak ho sice vzala na voko, ale vhodila do pokladničky. V Albertu je to jednodušší. Když chci dát almužnu, po zaplacení potravin buď vytáhnu na pás prázdné pivní láhve a řeknu že jsem je zapomněl vrátit, ať si je vrátí, nebo vtisknu do ruky lístek z vrátného automatu. A vůbec mě to nesevadí. O peníze jsem se už přestal bát, protože žádné nemám.
Mladší generace už v tom přemýšlí lépe a nedává almužny ani kafčo navíc. Ač jsou úspěšnější, podnikají, přemýšlí a almužnu dávají před svými přáteli a tvářemi.

Jeden postřeh co mě řekl taťka, jo. Mamka šla tedy šli jsme domů po Cejlu a mamce vypadla pětikoruna. Taťka ji upozornil a ona se snad styděla tam se pro to shýbnout. Jak se jmenoval ten Pribináček s jiným názvem, Mixomátor který stával 3 Kčs, na který, aby se mohl koupit, vraceky se skleněné láhve od mléka? A ona, že jí je to jedno? Svou dceru, moji nevlastní sestru dávala na mráz? Dá se něco z dětství zapomenout a něčím se řídit? Podle takového hřbitova určitě ne. Dávejme almužny, ale musíme vědět jestli to má smysl. Zbytek diskuze

Edison

A nepletete si almužnu a spropitné?

Spropitné, případně též diskrétní, diskrece, hovorově dyškréce, tringelt, dýško apod., je určitá menší částka peněz dobrovolně přidaná k samotné ceně za nějakou službu, jako výraz spokojenosti zákazníka. Obvykle se jedná o platby za služby v restauraci, v kadeřnictví, nebo za taxislužbu.

Almužna (z řeckého ἐλεημοσύνη – dobročinnost) neboli milodar je peněžní, případně věcný dar věnovaný potřebnému, od něhož za to není očekávána žádná protislužba. V křesťanství je almužna projevem milosrdenství a křesťanské lásky.

Zdroj: Wiki

Radomil

Pletete si „almužnu“ se „spropitným“, nebo jen pouhým.. „to nechte“. Spropitné souvisí s Vaší momentální náladou, spokojeností se službou, či zakoupeným produktem a vaší momentální finanční situací. Almužna pak s Vaší empatií, soucitem, či morálkou. Reflexem, není ani jedno…