Avatar uživatele
anonym

MUZE DAT ZAMESTNAVATEL VYPOVED

nene jedna se o to,ze pozadoval potvrzeni jakoz to preventivni o zpusobilosti me prace,coz jak jsem psala nejsem zdravotne zpusobila k me praci a zamestnavatel mi zdelil,ze mi da vypoved dle § 52/c a pokud by se jednalo o §52/d ,e je narok na odstupne a v jake vysi dekuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? soptik před 4309 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

...pokud byste dostala výpověď podle § 52/e, tak nárok na odstupné NENÍ.

Jestliže vám zaměstnavatel oznámil, že vám hodlá dát výpověď dle § 52/c, tak musí počítat s tím, že vám bude příslušet odstupné.

Pokud s tím budete souhlasit, tak už bych jen ´řešil´ období výpovědní doby (během kterého nejspíš nebudete moci pracovat) a doporučil bych Vám, abyste zaměstnavateli navrhla, že skončíte okamžitě DOHODOU dle § 52/c s tím, že vám budou vyplaceny 4 platy.

4 platy proto, že pokud byste dostala výpověď, tak byste měla nárok na mzdu (či náhradu mzdy) za 2 měsíce výpovědní doby + 3 platy odstupného. A vy odejdete ihned, tak proto ten kompromis 4 platů.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony