Dochy

Může člověk ve volném kosmu změnit svou orientaci bez použití techniky?

Může se člověk bez pomoci techniky (pouze ochranný skafandr bez motorů pro pohyb) otočit podle potřeby?

Mám za to, že by mělo být reálné použít třeba kroužení rukama jako improvizovaný (ale funkční) prostředek pro natočení těla na opačnou stranu. Přitom samozřejmě nemůže změnit svou dopřednou rychlost ani rychlost rotace (před a po tomto cvičení musí mít stejný moment hybnosti i hybnost)

Odpovědi
mzm

ANO! pokud krouží rukama, mění se jeho natočení.
Stejného efektu se člověk snaží dosáhnout, když je na hraně něčeho a nechce spadnout, zběsile máchá rukama a občas to pomůže.

Jednou jeden kosmonaut žertoval, že když bude dostatečně dlouho vrtět tužkou, otočí celé IIS.

Nevidím v tom žádný pokus o ingnorování fyziky.

Zdroj: https://www.qu­ora.com/Can-someone-rotate-according-to-will-in-space-without-the-help-of-jet-pack-or-touching-any-external-thing

dudu

Ne!
Na otázky ignorující fyzikální zákony co dodat nemám.

Kepler

Ve vzduchoprázdnu může mávat rukama jako regulovčík s podoucnicí, ale stejně mu to prd pomůže. Jediná záchrana by byla vhodně odhodit nějaký předmět (třeba montážní klíč) a využít tak zákon akce a reakce. Získanou rotaci by ale musel stejným způsobem i zastavit. Pokud by neměl nic po ruce, pak už jenom odhodit nějakou méně důležitou součást skafandru, třeba přilbu.

bflmpsvz2

Zkoušel jsem to na otáčivé židli a vcelku to šlo. Podobné video jako odkazuje mzm jsem kdysi viděl z paluby raketoplánu, kde si udělali pořadové cvičení a dělali vpravo vbok a čelem vzad. Byla to velká sranda, ale to video nemůžu najít. Předpokládal jsem, že využívali spíš odpor vzduchu na palubě než hybnost končetin. Ale když se může ve stavu beztíže otočit kočka, proč ne člověk?
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=H-kkLjFVUSU&t=2m54s

Dochy

Když jsem pátral trochu víc, našel jsem toto:
https://youtu­.be/OvXKTOjaV­Q4
v podmínkách stavu beztíže provedený vpravo vbok 😉
Sice by se dalo namítat že za to může „plutí“ ve vzduchu, ale nemyslím, že o vzduch by se dokázali tak rychle roztočit a zastavit. Podle mně kroužením oběma rukama dopředu či do zadu by se dokázali otočit „na záda“ či „na hubu“.

Dochy

jo a odkaz na video mám odtud http://space.stac­kexchange.com/qu­estions/2954/how-do-astronauts-turn-in-space
tady o tom trochu diskutují ale je to trochu dlouhé, pročtu si to až večer…

Dochy

Kepler: Netvrdím, že ho to zachrání, ono ho to nikam nedostane. Jen si myslím, že třeba může změnit výhled… místo aby koukal na slunce, může zařídit aby koukal na stanici. A kdyby byl teoreticky v nouzi a v popsané situaci, může pak třeba kolegům popsat kterým směrem mají poslat záchranu (nebo alespoň kterým směrem mu můžou zamávat)

Kepler

I to otáčení mi připadá jako nesmysl. Pohybem sice způsobí jistý impulz, ale pak musí dát ruce zpět a tím ten impulz zase zruší. Hubble se musí natáčet pomocí pomocných trysek. Natáčet ISS pomocí tužky by teoreticky šlo, ale tužka, nebo kosmonaut by musel být ukotven k jinému tělesu, než ISS. Zákon o zachování hybnosti bohužel platí. Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí. Už si nepamatuju kdo to řekl.

mzm

Hubble se určitě nenatáči pomocí trysek.

Dochy

Však celková hybnost je nulová. Roztočí setrvačník motorem na jednu starnu, tím dostane setrvačník hybnost „x“, podle zákona akce a reakce zbytek družice musí získat hybnost „-x“. Takže se pomalu otáčí. Až bude ve správné poloze, setrvačník motorem zastavíme, setrvačník i hubble budou s hybností zas na nule. Celková hybnost je stále nulová.

Dochy

Trochu podobné jako jak si psal o odhození montážního klíče. Když jej přivážeš na špagát kosmonaut si může hybnost vypůjčit tím že klíč hodí, a až se špagát natáhne (a kosmonaut se mezitím pohne třeba o 2 metry dál) zas si tu hybnost vrátí. Jen klíč bude třeba o 100m jinde a kosmonaut třeba o 2 (to by musel bejt velkej klíč, ale jako příklad to stačí)

Kepler

Jo, na tom něco je. Člověk se někdy musí trochu víc zamyslet ☹

talka

Archimédés (už jsem to našla)

Dochy

Dudu: Trochu příkrá odpověď 😉 Máš i nějaké argumenty?

mzm

Nemá, třeba Hubblův teleskop se natáčí přesně tímhle principem. Viz NASA…
http://hubble­site.org/the_te­lescope/nuts_­.and._bolts/spa­cecraft_system­s/pointing/po­inting2.php
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Reaction_whe­el

Dochy

Jo, dík, to jsem si myslel. Jen s těma rukama je to trošičku… méně jednoznačné (nejsou na plně otočném pantu)

Dochy

Dudu: Proč myslíš, že tato otázka ignoruje zákony fyziky? Který konkrétně?