Speed77

Může člověk spát/bydlet v nebytových prostorech k pronájmu?

Nemyslím, že by si pronajal nebytové (kancelářské a jiné) prostory, jen aby tam mohl bydlet jako v bytě. Může si takový pronájem sehnat a zároveň tam podnikat i bydlet – přespávat? Hlavně když ty prostory mají vše potřebné (kuchyň, záchod, koupelnu, pohovku,…).
Aby ušetřil nebo pokud pracuje 20 hodin denně?
Je to nějak zakázáno nebo je to na domluvě mezi ním a pronájemcem? Nebo se mu to vůbec nemusí říkat?
Řekněme že trvalé bydliště má jinde – třeba někde daleko o spoustu měst/vesnic dál a firmu is zařídí v nějakém tom městě v pronájmu. Může tam pak bydlet (i když pochopitelně ne pod trvalým bydlištěm na jeho osobu. Bylo by to jen sídlo firmy)?

Nejlepší odpověď
Hlada

Může. Bude ale potřeba počítat s tím, že v bytovém domě do toho budou (marně) šťourat ostatní vlastníci. Běžně tak využívají Vietnamci své kamenné prodejny.

Další odpovědi
elkon

Je to každého věc, když mu to bude vyhovovat, ale viděl bych to spíše jako nouzové, prozatímní řešení.

zjentek

Může/nemůže – nebyt. prostor není zkolaudován k bydlení, takže tady je to jasný. Teď jde o to, aby ti prokázali, že tam bydlíš. A jestli tam nesmíš spát? Jéžiši, tak si tam na podlaze rozlož stan a spi v něm, bo ve stanu spát můžeš! Zakazuje ti tam snad místní/obecní vyhláška zákaz stanování? Pamatuj, co není ilegální, je legální! (;

Drap

Nemůže tam mít trvalé bydliště. Kde bude kdo spát je jeho věc. Může spát třeba na lavičce v parku.

cukrar

Mám takový objekt ve správě, je to komerční pronájem, nikoliv k bydlení a je tam vícečlená rodina.
Již několik let bez problémů.

JežíšKristus

Nikoliv. Jak jste správně uvedl, jedná se o nebytové prostory, ve kterých se tedy, jak z názvu vyplývá, nebydlí “jako v bytě”. Není tudíž možné v takovém prostoru spát. Spánek by představoval porušení právního vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem. Zároveň není možné si “dát dvacet”, není povolen mikrospánek, zívání, a kruhy pod očima. Tudíž, pokud máte urgentní potřebu spánku, lze zejména v letních měsících nalézt venkovní lavičku v blízkosti vašeho nebytového prostoru, a vyspat se na ní.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lucyfer

@Hlada Od Ježíše je to očividnej sarkasmus. Četl jste až do konce? Já se pobavila. 😀

Dochy

JK: Po přečtení první řádky jsem Tě tu chtěl hezky rozebrat na prvočinitele… Ale představa kravaťáků jak vylezou v obleku a s kravatou a jdou si dát šlofíka na lavičku v parku… 😉

Hlada

JežíšKristus: Proč by to mělo nájemci vadit? Sám jsem před časem pronajímal dvě malé prodejny a bylo mi úplně jedno, co se tam děje v noci, když bude klid. Naopak, u obydlené prodejny jsem nemusel řešit rozbitou výlohu nebo vylomené dveře. Rozhodující je placení nájemného.

Speed77

elkon, jasně že já nemyslel na pořád, ale třeba na chvíli, na měsíc, dva nebo tři. Mně šlo jen o to jestli to není nějak zakázané. Nebo se to ze strany pronajímatelů nevidí rádo…

Ametyst

Zakázané to není. Pokud je tam ale víc nebytových prostorů a třeba spotřeba vody se rozpočítává na víc lidí, protože je tam jeden společný vodoměr, může to být nápadné.