tony2412

Může člověk sám sebe podvádět?

Pokud ano, tak jak?

Nejlepší odpověď
annas

V delfské věštírně byl u vstupu nápis „Poznej sám sebe“.. To znamená, že nikdo nemůže pochopit ostatní, pokud nepochopí své jednání a chování. Jde v podstatně o morálku.

Každý by měl umět naslouchat svému srdci, svědomí, emocím atd. a uvědomit si, že má své chyby, že nejedná vždy tak, jak by měl. Není snadné přijmout pravdu o sobě. ač ji sám člověk tuší, nebo mu ji někdo jiný prozradí.

Teď záleží na tom, zda je jedinec schopen pravdu přijmout, nebo ne. Třeba raději opustí přítele, přijde i o majetek atd. Takže tím, že se nad sebou nezamyslel, zvítězilo jeho špatné já, podvedl sám sebe, byť získal jen „morální škraloup“.

Takže by měllo platit, aby každý pozval svou morální podstatu, choval se podle ní, nesváděl svoje chyby na druhé, nelhal sám sobě, tím se dopuštěl „podvodu“. Určitě by byl šťastnější.

Další odpovědi
Drap

Ano, svým způsobem. Dost často se to stává, že podvádíme a obelháváme sami sebe.

gecco

Ano…
Pokud se z nějakého důvodu zproneveri tomu, v co věří…

UltraFan

Ano, když si člověk něco nalhává… podvádí a lže sám sobě 😉

lexx

jasně ! vod zejtřka nechlastám ! přestanu kouřit ! naučím se španělsky ! ještě něco ?

briketka10

Ano tím, že lže ostatním, ale sám sobě nic
nepřizná. Nepřijímá kritiku od nikoho přitom
o sobě ví, že svým jednáním poškozuje, jak
sebe, tak další.

anonym

může, třeba svoje zdraví

Kelt

Například lidé ví o škodlivosti kouření a přesto kouří, ví o škodlivosti nějakých potravin, a přesto je konzumují a dalo by se pokračovat. Nebo se mne někdo zeptá, jak se mi daří a mne se chce jít se domů vyspat, ale musím se usmát a říci, že je mi dobře. Mám pokračovat.?