NiCMOCBOY

Může člověk při kompletní narkóze dostat škytavku? Mj. kde se ta škytavka vlastně bere?

Nejlepší odpověď
tessa

Ano, moze. Dokonca som to uz aj videla:) Staci pri zavadzani trachealnej rurky pri intubacii podrazdit prislusne nervy(n.phrenicus) a skytavka je na svete. Odstranit sa moze svalovymi relaxanciami.

Další odpovědi
Lucijej

Ke škytavce dochází stahy bránice, které jsou vyvolané nadměrným drážděním patřičných nervů nebo dýchacího centra v mozku. Takže ak dojde k samovolným stahům bránice ( = dýhací sval). Takže pokud by daný člověk v narkóze byl na oparaci mozku a nějakým nedopatřením by se mu porejpali v dýchacím centru, tak by mohl dostat škytavku.
Doplňuji:
ad arygnoc:

Opravdu jsečm o tom kdysi četla :D Tak bránice je dýchací sval a v mozku je dýchací centrum a když se nějak podráždí, tak vyšle přehnané signály a do bránice a ta se smrští. Takže by to bylo opravdu možné, ale uznávám, že při této situaci by byla škytavka to nejlepší, co by ho potkalo…

arygnoc

Lucijej:
aj Bolak? myslím pri operácii (sexi) mozgu.

Ale pokiaľ viem, presná príčina čkania sa (škytání) nie je známa (no rozdiel od toho, že sa vie, ak´procesy pri nej prebiehajú), uvažuje sa ako o pôvode dráždenie bráničného alebo blúdivého nervstva.

Známe sú prípady čkania sa plodu (keď „vdýchne“, resp. nasaje plodovú vodu [aspoň takto je to vysvetľované]), ale u operácie?