Může chtít novinový portál naskenovanou občanku?

Sice začerníte RČ, ale není to v rozporu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. http://redakcni­.blog.idnes.cz/c/290391­/iDNEScz-upravuje-pravidla-diskutovat-pujde-jen-pod-realnym-jmenem.html

Nejlepší odpověď
beer

Jak vidíš – může. Ovšem také ty můžeš/nemusíš na to přistoupit ))
Doplňuji:
Podle mne jo to pochopitelný a naprosto oprávněný postup.

Další odpovědi
anonym

Opět laické interpretace.

  1. V rozporu to není, neb jinak by renomovaný portál k tomu nepřistoupil, ověřil si se svým právníkem. (Na Novinkách je podmínka jména a města diskutujících již delší dobu a všichni si zvykli).
  2. Zákon ukládá chránit vaše osobní údaje a zabránit jejich sdílení či zneužití (ze strany portálu), toto má vtěleno v podmínce ze zákona, kde je podmíněn jednak souhlasem osoby se sdělením svých dat a závazek správce této databáze data chránit.
  3. Důvod tohoto kroku je přímo v textu článku, viz:

„Plánujeme také, že by se stálí a slušní diskutéři mohli jednou zapojit do administrace diskusních příspěvků.“

  1. Příčina je prostá – zneužívání anonymity, vkládání vulgarit a jiná porušování zásad pro příspěvky. Absence osobní kázně a zopdpovědnosti. Ten, kdo si za svými názory stojí, nemusí se stydět a schovávat ani za nicky ani stínové profily. Šéfredaktor i administrátor také uvedli svá jména.

Ochrana osobnostní integrity se odvíjí od jedinečné fyzické osoby, nemůže chránit desítky podvodných profilů od jediné osoby.
idnes chce být seriózním profilem, aby nepropadl do živelných pokleslých portálu, jako v odkazu ve zdroji (výrazné náznaky na Odpovědi.cz, nejsou náhodné)
Ostatní znění, viz v odkazech níže:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ochra­na_osobnosti
http://www.za­konycr.cz/sez­namy/101-2000-sb-zakon-o-ochrane-osobnich-udaju-a-o-zmene-nekterych-zakonu.html

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-mluvi-o-nas

anett94

Může, podle mě je to to stejné, jak když některá „office centra“ vyžadují po návštěvnících tam sídlících firem, aby si nechali naskenovat (čtečkou, takže asi jen čtecí zónu dokladu) pas nebo občanský průkaz.
Tohle je podle mě taky korektní, když dodrží podmínky dané zákonem… no a není zákonný nárok na vstup na soukromý pozemek/budovu nebo na web.

marijakes

Já si myslím, že v tomto případě, kdy dokonce požadují zakrytí rodného čísla a adresy je to možné. Jen mi přijde docela nespravedlivé, že ti, kteří se registrovali již dříve budou mít u příspěvků nicky, zatímco ti noví už plné jméno.

huxa

může to chtít, ale je to pěkná hovadina…

anonym

doplnil jsem na co si dát pozor při zkopírování u strojově čitelných údajů, je to v červeném rámečku http://www.ima­gehosting.cz/?v=op1­.jpg

anonym

Dr.Axl

  1. z novinek odešlo hafo lidí a o debatě se tam moc hovořit nedá
  2. souhlas není zaškrtnutí fajfky se souhlasem sběru os. dat, někdo se za mne může vydávat
  3. nesouhlasíš s mým názorem, tak tě smáznu. To teda bude úroveň. Zůstanou jen pochlebovači.
  4. souhlasím

baghira

Stačí si vybrat
https://www.go­ogle.cz/search?q=ob%C4%8­Dansk%C3%BD+pr%­C5%AFkaz&sugex­p=chrome,mod%3D13&­um=1&ie=UTF-8&hl=cs&tbm=is­ch&source=og&sa=N&­tab=wi&ei=T0xtUL­rxO7PV4QTgvYCI­CA&biw=1267&bih=714&se­i=WUxtUOSjJdL74QTT2oFQ