Avatar uživatele
annas

Může čárka změnit v češtině význam věty a mít (teoreticky) i fatální důsledky? Jaké?

Dokladem toho může být věta „Propustit nelze popravit“. Zkuste doplnit čárku.

Nebo ze známého přísloví „Lež má krátké nohy“ přidáním čárky vytvořil Zdeněk Svěrák větu, kterou rádi užívají pánové, a změnil zcela význam přísloví.

Našla jsen v pořadu ČRo Praha a vzpomněla si na školu, když nám vyučující zdůrazňovala význam interpunkce..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 14Pro koho je otázka zajímavá? anonym, led, quentos, mojitek, vagra, aramah, iceT, Drap, fcoop, anonym, briketka10, Illines, zzzzz, zjentek před 4417 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
iceT

V prvním příkladu by šla čárka doplnit na dvě místa.
Propustit,nelze popravit.
nebo
Propustit nelze,popravit.

V prvním případě je nutno propustit osobu,již nelze popravit,což je samozřejmě nesmysl.Každý živý tvor může být zabit.V druhém případě je to obráceně.Osoba spáchající těžký zločin nemůže,nesmí být propuštěna,ale popravena.

Ve větě p.Svěráka bude čárka za „lež“,ale přiznám se,že takto doplněné přísloví opravdu neznám.Nejspíš to bude tím,že nejsem muž.:-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

může, krásný příklad jste uvedla sama. Mě již napadají ne tak fatální příklady – klasicky může čárka učinit rozdíl mezi postupně rozvíjejícím, těsným a volným přívlastkem. Např. Šlo o fatální(,) smrtelnou nehodu.
Napíšeme-li čárku, můžeme větu chápat jako gradující (fatální a /navíc/ smrtelná); pokud čárku nenapíšeme, půjde o přívlastek postupně rozvíjející (šlo primárně o smrtelnou nehodu a navíc /pro někoho/ fatální).
Mít víc času, vymyslel bych lepší příklad :{/>

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Určitě může, i s nenapravi­telnými důsledky.
Ale v tom je zřejmě ta krása a nenahraditelnost našeho mateřského jazyka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Mě napadla ještě verze, která se užívá často v reálném životě:

„Běž už, do p*dele.“
"Běž už do p*dele.

Omlouvám se za vulgárnost, ale je to taky příklad ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
IK

Chtěla jsem vymáčknout z Google jak to bylo s tím Svěrákem a vypadlo mi krásných pár citátů:

Lež je velmi nekvalitní náhražkou pravdy, avšak jedinou, kterou se až dosud podařilo vynalézt.

Lež je vždy zajímavější než pravda a často i pravděpodobnější.

Lež má krátké nohy, ale umí se na ně výborně postavit.

Lež má krátké nohy, avšak dlouhonohá pravda doběhne leckdy sama sebe.

Lež mi tolik nevadí, ale nenávidím nepřesnost.

Lež mívá sice krátké nohy, ale někdy až nebezpečně dlouhé ruce a ke svým nohám bývá lhostejná.

Lež není k ničemu, protože neoklame než jednou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Samozřejmě! Čárkou lze naprosto (fatálně) změnit smysl (význam) věty. Příliš školácky jednoduchý dotaz 😁.
Viz více v JČ pro ZŠ 😉.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kateřina16

urtičitě! Čárka může zcela změnit význam věty a může to mít i fatální důsledky!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
blato

Pre lekarov by mohlo byt pouzivanie ciarok vo vete velmi dolezite. Napriklad pri operaciach:

„Zastavte to (napr. krvacanie), srdce ma dolezitu funkciu.“
„Zastavte to srdce (napr. hrozi, ze ked bude srdce dalej nespravne fungovat, vznikne vazny stav), ma dolezitu funkciu.“
„Zastavte (zostante stat), to srdce ma doleztu funkciu!“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek