ZdedekZ

Může být zapsaný spolek společníkem ve společnosti?

Zapsaný spolek, založený jako instituce pečující o tělesně postižené seniory. Založí si servisní s.r.o., která bude nakládat s jejich odpady, prádelna, kuchyně. Tato s.r.o. bude vytvářet zisk, tím že bude pracovat ve mzdě i pro jiné instituce a veřejnost. Tento zisk bude přerozdělovat mezi společníky. Zapsaný spolek tak bude mít zabezpečeny své potřeby a ještě vytvoří pro sebe část zisku z s.r.o. a nebude muset žebrat o příspěvky.

Odpovědi
Pepa25

Stručná verze odpovědi: ano, může, pokud to umožňují stanovy a schválí to příslušný orgán spolku.
Podrobněji: klíčová otázka je, co se tím má získat. Spolek totiž může sám provozovat výdělečnou činnost jako svou vedlejší činnost (pouze hlavní činnost musí být nevýdělečná). Tak získá další prostředky pro svoji činnost, přitom nebude muset vynakládat náklady na fungování obchodní společnosti. Živnostejné oprávnění tak může mít přímo spolek. Viz informace v odkaze

Zdroj: https://www.ne­ziskovky.cz/cla­nek/1162/511_559_565/fak­ta_legislativa-a-ucetnictvi_navody-legislativa/vy­delecna-cinnost-obcanskych-sdruzeni/