bendr

Může být žák zamítnut po přijetí na SŠ?

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je možné kdyby žák byl najednou odmítnut po přijetí na SŠ.

Zaslech jsem někde totiž, že pokud se žákovy zhorší z jakého koliv předmětu známka o dva stupně na posledním vysvědčení 9. Třídy tak ho škola i přes to, že už ho po přjímačkách přijala může zamítnout.

Já osobně mám pocit, že škola může odmítnout žáka jenom v případě když má na konci nedostatečnou, protože nedokončil povinnou 9 letou školní docházku, ale nejsem si jist tak jsem radši tady zeptal.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud neukončíte povinnou školní docházku, nemůžete pokračovat dál na střední škole, která poskytuje všeobecné vzdělání (gymnázia), dále jde o střední odborné školy, střední odborná učiliště, odborná učiliště atd.

„Pro pro žáky, kteří neabsolvovali celou základní školu, je připravena nabídka tzv. odborných učilišť nebo tzv. učilišť, což jsou učňovská zařízení sice poskytující výuční list vysvědčení, , nikoliv však střední vzdělání.“

" Na tříleté učební obory se mohou hlásit i žáci, kteří ukončili základní školu v nižším než 9. ročníku."

http://www.pssle­tohrad.cz/infor­macni-letak.html

Pro přijetí na uvedené druhy SŠ v první části odpovědi je podmínkou absolvování ZŠ, úspěšné příjímací testy ( započítává se 60 %) a další kritéria, která stanoví SŠ pro přijetí

Při nástupu do školy musí uchzceč doložit doklad (vysvědčení) o úspěšném ukončení ZŠ." Co z toho tedy plyne?

Projděte si odkaz
http://www.star­tnatrhprace.cz/moz­nosti-vzdelavani-po-ukonceni-zakladni-nebo-zvlastni-skoly

--
Omlouvám se. To ,že někdo může být přijatý na maturitní obor, když má na konci 9. třída nedostatečné, jsem netušila.

Další odpovědi
ivzez

Podmínkou pro přijetí na SŠ je ukončení povinné školní docházky
(= odchodit devět let do školy) nebo ukončení základního vzdělání
před splněním povinné školní docházky (§ 59, odst. 1).

Ukončení povinné školní docházky
a získání základního vzdělání jsou dva různé pojmy.

První znamená „odchodit 9 let do školy“,
druhý znamená úspěšné ukončení základní školy.
___

Věta ocitovaná z článku v odkazu v odpovědi Annas je chybná
hned ze dvou důvodů:
(1) I SŠ mohou přijmout žáky, kteří neukončili ZŠ
(2) učiliště (učňovská zařízení) poskytují střední vzdělání s výučním listem

[Pro úplnost: (3) SŠ poskytují střední vzdělání s maturitou.]

Pokud už byl žák přijat na SŠ, už jej škola neodmítne.
Ani pro zhoršení prospěchu, ani pro nedostatečnou na konci 9. třídy.
Škoda! )–:

Poznámka:
Zamítnout lze žádost, nikoliv člověka.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#p59