JájsemRaibek

Může být vesmír neustálý koloběh počátku a konce?

Ať je vermír konečný nebo nekonečný, podle dnešních vědeckých poznatků nemůže nic „jít“ věčně. Tudíž si myslím, že i energie vesmíru musí jednou skončit. Tělesům a všemu co bylo při velkém třesku vymrštěno dojde energie a zastaví se. Přitažlivá síla všechno začne vracet – přitahovat zpět k místu vzniku. Zde se veškerá nahromaděná hmota natolik zmenší-stlačí, že dojde opět k velkému třesku a tak dokola. V případě nekonečného vesmíru. No a v případě konečného vesmíru prostě energie vymrštěná po velkém třesku se odrazí od konce a vrací se zpět k počátku. I v tomto případě bude vše přitaženo k počátku, zhroutí se a následně opět dojde k velkému třesku.
Mohlo by to tak být, staále dokola?
Pak by tu ještě mohlo být přelévání vesmírů, kdy po zhroucení všeho do sebe kdy by vše skončilo v černé díře, tak na druhém konci by bylo vymrštěno v podobě velkého třesku a po několika miliardách let zase naopak.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, existují hypotézy jak otevřeného vesmíru, tak i cyklického. Podle té první bude Vesmír expandovat do nekonečna, podle druhé se expanze jednou zastaví a vše se vrátí zpět do singularity a opět nastane Big Bang. Zatím, podle neustálého zpřesňování hodnoty Hubbleovy konstanty, která vlastně konstantou není, to vypadá na ten první matematický model.

Další odpovědi
hapiky

Myslím, že i kdyby nám dnes někdo řekl jak celý vesmírný systém funguje, tak bychom to stejně nepochopili. Musíme se k tomu pěkně popořádku dopídit kousek po kousku, neboť před pár stoletími jsme ještě ani nevěděli jak funguje gravitace(základní síla ve vesmíru) a kde je ve vesmíru naše místo, nebo jak je veliký.

mosoj

Všechno je možné. O vesmíru nevíme nic, tedy tak cca 3%.

pepe88

To se nikdy nezjisti,protoze vesmír nemá sever,jih,vých­od,západ i když budeme mít vesmírné lodi na výborný pohon s vodíkem a atomem.

Danikr

Nikdo neví a budou to jen teorie dokud to nezažijem. Ve světě kvant nic jako Newtonovy zákny neplatí. Kvantová teorie tvrdí, že pokud se něco může stát, tak se to stane. Tedy i zrození nového vesmíru z ničeho.

venacz

Lidská mysl (Ego) si nedokáže představit nekonečno. Z hlediska mysli musí mít všechno počátek a konec. I vědci nad tím jen přemýšlí a snaží se najít řešení, které by uspokojilo jejich Ego. Všechno ostatní je automaticky považováný za esoterický blábol. Tím chci říct, může být tisíc teorií, ale ve výsledku jsou to všechno jenom domněnky, pravdu se nikdo nedozví.

mosoj

Keplere, opisování ti jde. ještě ten odkaz! Nedodržuješ kodex.

Kepler

To není opisování, to jsem se naučil. Astronomie je mým koníčkem už 45 let. A nikde není v kodexu psáno, že musíš dávat odkazy. Dík, že jsi mi to nesmazal!