kajicek94

Může být u nešťastné náhody viník?

Dobrý den,
když se stane nehoda, za kterou prokazatelně není odpovědna žádná strana, tudíž je to „nešťastná náhoda“, tak může být jedna strana označena jako „viník“, když problém způsobila, ale nemohla zabránit tomu, aby se tomu nestalo?
Z logiky věci mi vyplývá, že „viník“ zde neexistuje, i když to někdo způsobil, tak to neměl naplánováno a ani tomu nemohl zabránit, jak píši.
Jaký na to máte názor?
Děkuji, kajicek94

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud existuje vinník (byť neúmyslný), NEJDE o „nešťastnou náhodu“. Může jít např. o nedbalostní trestní čin. Náhoda se nedá „způsobit“ ať již úmyslně či ne už ze samotné definice náhodnosti. ;) :D

Pokud problém někdo ZAPŘÍČINÍ (ať již vědomě/úmyslně/ne­úmyslně – např. pustil jsem auto z heveru aniž bych se podíval, jestli pod ním někdo neleží, myslel jsem totiž, že ne), je jeho příčinou, tedy vinníkem.

Další odpovědi
cukrar

Píšete hypotetický dotaz, a sám si odpovídáte:
„za kterou prokazatelně není odpovědna žádná strana“
když není, nemůže být.
to je jasné jako facka.
Když ale svoje slova popřete nesmyslem…když to někdo způsobil..
tak je viníkem on, a pak je nesmysl, co jste napsal na začátku.

Musíte si ujasnit, zdali to způsobil, či nikoliv.