Rokio

Může být špatný člověk i ten, kdo se v životě nedopustil trestného činu, ani činu jinak trestného?

Pokud ano, tak co takový člověk dělá, aby byl považován za špatného?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Ano. I člověka, který se nedopustil trestného činu, může někdo považovat za morálně špatného. Trestné činy definuje právo. Právo je založeno na představě o spravedlnosti. Představu o spravedlnosti vytváří morálka. A při překladu z jedné formy do druhé vznikají nepřesnosti a ztráty. Jinými slovy – jak s oblibou glosují právníci – právo, spravedlnost a morálka jsou tři rozdílné pojmy.

Příkladem může být udavač, který sice nejedná proti zákonu (nebo dokonce jedná ve prospěch zákona), ale většinově je považován za špatného člověka.

Další odpovědi
iceT

Nemusí dělat nic, stačí, že má špatnou povahu, jestli rozumíš, co tím myslím. Špatný člověk nemusí být trestně stíhaný, dejme tomu, že má křivou páteř.

dubraro

Může.
Mnozí inteligentní psychopaté se nikdy nedopustí trestného činu, přesto mohou mnoha lidem udělat ze života peklo.

ivzez

Ano, může.

Druhá otázka je podle mne nesmyslná.
Takový člověk by dělal naopak všechno možné,
jen aby nebyl považován za špatného.

Dochy

Ano může. Stejně jako se dobrý člověk může do vězení dostat.