hapiky

Může být president savant?

Nejlepší odpověď
annas

"Záhadnou hříčkou přírody je pro nás i fenomén savant. Savanti jsou zvláštní lidé, kteří trpí nějakou vývojovou duševní poruchou, jsou mentálně retardovaní, trpí autismem nebo Aspergovým syndromem, měli úraz a došlo k poškození jejich levé mozkové hemisféry.

Jejich IQ je někdy velice nízké, přesto disponují geniálními schopnostmi (hudebními, paměťovými, matematickými, malířskými), což naprosto odporuje jejich postižení a vymyká se to našemu chápání. Podle odborného výkladu savant znamená „učenec a idiot zároveň – učený idiot“.

Zarazí vás skutečnost, že lidé, kteří tzv. přepisovali dějiny, určovali tempo technologického vývoje, byli velmi často savanti?

Vědci se domnívají, že mezi ně patřili například i Albert Einstein, Michelangelo, Vincent Van Gogh, Isaac Newton, Immanuel Kant, Ludwig Van Beethoven, W. A. Mozart, Andy Warhol, Alfred Hitchcock nebo Sigmund Freud a mnozí další. Talent pro logiku a posedlost systematičností jsou provázeny chabými společenskými vlohami – ba přímo společenskou nepřizpůsobivostí, absencí sociálního cítění a poruchami v komunikaci. atd."

http://www.spi­rit.cz/index.php/zdra­vi/zelena-lekarna/9123-lide-se-syndromem-savant-genialni-idioti-v15-9123

Mezi savanty patřili jedinci, kteří něco opradu v historii udělali, ale jako by vyřadili část mozku, takže byli geniální jen v určité činnosti, zaměření sami do sebe..

Těžko říct – beru obecně

  1. Podle toho usuzuji, že prezident by zřejmě jako savant vždy neuspěl, protože ten vystupuje na veřejnosti, komunikuje s lidmi, je spíš extravert než introvert.. Je společenský.
  2. Ale kdo ví, dějí se přece neuvěřitelné věci.. Pokud by prezident některé své názory či myšlenky změnil a přehodnotil tak, aby neprospěly jen jemu, ale i všem ostatním, tžedy společnosti, možná by se stal politckým géniem …

Další odpovědi
ivzez

Míníte současného prezidenta ČR?

Ne, Miloš Zeman na mne nepůsobí dojmem, že by trpěl
„syndromem učence“ ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Syndrom_u%C4%8D­ence ).

Další zajímavé odkazy:
Inselbegabung: https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Inselbegabung

Savanti → lidé za hranicí geniality: https://www.ci­tarny.cz/index­.php/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/sou­vislosti/savant-geniove-autismus-mozek

Drap

Pokud by neměl žádné jiné postižení či problémy/což je téměř nepravděpodobné/, a splnění všech dalších podmínek,tak ano. Nic mu v tom nebrání. Samotný syndrom savant neni hodnocen jako mentální porucha.

hapiky

ivzez: Jak dlouho by tu ta otázka asi byla, kdyby…

ivzez

To nevím.
Ale snad by tu zůstala, podle mne nic neporušuje.

Jen jsem si potřebovala ověřit, jestli se ptáte na toho,
kdo mne napadl jako první.

Kepler

annas: nikdy jsem to slovo neslyšel. Jak je možné, že ho nezná slovník cizích slov, ani slovník ÚJČ? Je to snad nějaký novotvar? Jak jste na to slovo přišla?

hapiky

https://www.ci­tarny.cz/index­.php/knihy-lide/vzdelavani-a-souvislosti/sou­vislosti/savant-geniove-autismus-mozek

annas

Ad hapiky,

odkaz na čítárnu jsem našla, původně vložila, ale text smazala, protože mě zajímala některá jména.

Ta jsem našla až v dalším odkazu.

annas

Také jsem neslyšela, vložila jsem do Google, naskočilo ve Wiki, ale hledala jsem dál.

Napsala jsem, že slovo neznám, ale opravovala jsem, , stává se mně to často, smaže se mně celý text, někdy na to přijdu později.

Čím dál tím víc se mně nedaří kamarádit e s ,myší a klávenicí.