formica.rufa

Může být podpis na OP či pase nestandartní?

Mohu z právního hlediska mít na OP či pase podpis, který by se sestával z jakési parafy a jednodduchého obrázky, kupř. autíčka?:))

Nejlepší odpověď
Damiana

Podpis v rámečku nesmí přesahovat ohraničení. Podpisem občana se rozumí vlastní rukou občana provedené písemné vyjádření jeho jména i příjmení, popř. pouze příjmení.
http://www.spa­lov.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=243:in­formace-k-vyizeni-noveho-obanskeho-prkazu-cestovniho-dokladu-a-idiskeho-prkazu&catid=44:in­formace-uadu-mstyse&Itemid=54

Zde ještě něco na toto téma:
http://www.me­sec.cz/clanky/po­depsali-jste-se-spravne-na-obcansky-prukaz/

http://pauza.zi­ve.cz/viewtopic­.php?f=632&t=1131421

Další odpovědi
iceT

Můj chlap si vyřizoval nový OP,a místo psaného podpisu tam má podpis tiskacím písmem,úřednice se nad tím ani nepozastavila.

Drap

Podpis má být takový, jakým se podepisuješ a nadále budeš podepisovat. Zřejmě malůvka autíčka neni zakázaná, ale neni to podpis. Zřejmě by to u úředníků neprošlo.

led

Podpis musí byť jedinečný, podľa možnosti tak, aby sa prípadné falšovanie mohlo rozoznať. Ale pri tom si treba uvedomiť, že ho používate ako váš identifikátor na úradných dokladoch, treba aby bol všade rovnaký.
Doplňuji:
za neštandartný by sa mohol považovať aj podpis prezidenta ČR Václava Havla so srdiečkom na chvostíku písmena „l“

anonym

Může, žádný zákon nezakazuje jakým způsobem má být proveden podpis. Takže klidně obrázek, 3 křížky a podobně. Je ale zažitá nepsaná norma o tvaru podpisu.

led

k doplneniu … pritom podpis (V.H.) bol platný aj pod oficiálnymi dokladmi.