Nickk

Může být podle pravopisu v ČJ jakýkoliv druh tázací věty bez otazníku?Například ukončena jen tečkou?

Nejlepší odpověď
annas

Věta tázací:

  • vyjjadřuje otázku, dotaz

:- v písmu je označena otazníkem.

Jen věta žádací – rozkazovací může být označená tečkou nebo vykřičníkem.

Doplňuji:
Otázka má vždy otazník.

Ať jd otázku zjišťovací, doplňovací či vylučovací. Navíc se liší v mluveném projevu liší intonací.

V písmu tečka znamená, že padneme hlasem, tedy něco oznamujeme Když uděláme na konci věty otazník, vyjadřujeme, že jde o otázku, která má v mluveném projevu intonaci většinou stoupavou, nebo stoupavě klesavou..

Takže buď něco sděluji, nebo se ptám. Nezáleží na kontextu, ale v písmu právě na grafickém znázornění.

Další odpovědi
Bedy

Pokud vyloženě nechcete zdůraznit, že je to otázka, tak se to myslím může. Ale není to moc dobré dělat.
Něco jiného je u rozkazů, tam, pokud ten rozkaz není důrazný, lze napsat jen tečku.

anonym

bodka boh noc nie, skôr mely tri.

z vety
je to drahé.
otázku nepoznám, z vety
je to drahé…
už o nej môžem uvažovať, záleží na kontexte.
ten kontext platí i pre bodku, pokiaľ z neho otázka vyplynie.
Doplňuji:
jejda, oprava prvého riadku :
bodka ani moc nie, skôr bodky tri.