Renzo Sergie

Může být pachatel u soudu odsouzen, když sám řekne, že spáchal trestný čin, přestože pro to nebudou důkazy?

Představte si, že pachatel (neboli ten, kdo je obviněn) způsobil vraždu. Třeba soused zavražděného chce pachatele udat policii s tím, že řekne „byl to on, vím to“, ale to je vše. Ale pak přijde údajně pachatel a řekne, že to udělal. Odsoudí ho soud, i přes žádné důkazy a jen proto, že to byl nejspíše on, protože se přiznal?

Odpovědi
Vojta24

Soudci přiznání podezřelého k odsouzení stačit může, ale i tak by nesměl přehlížet a ignorovat případné důkazy, které by byly v rozpozu s takovým příznáním a které by třeba vyuloučily možnost, že je právě on pachatelem. To se ale určitě často nestává.

Pepa25

Řekl bych, že ne. Pachatel sice může uzavřít dohodu o vině a trestu a soud pak už jen schválí dohodu, ale příslušný paragraf (§175a Tr.Ř) začíná „Jestliže výsledky vyšetřování dostatečně prokazují závěr, že se skutek stal, že tento skutek je trestným činem a že jej spáchal obviněný, může státní zástupce zahájit jednání o dohodě o vině …“
Jinými slovy důkazy musí být. Jinak by totiž mohlo hrozit, že se pachatel k něčemu rychle přizná, ale ne ke všemu nebo ne ke všem okolnostem, bude odsouzen k nižšímu trestu, ale pokud by se vše projevilo až dodatečně, už by nemohl být potrestán podle zásady „ne bis in idem“ (ne dvakrát ve stejné věci).

led

Na odsúdenie musí byť páchateľovi dokázaný trestný čin v zmysle zákona.