Může být osoba zodpovídající za majetek předsedou (členem) inventarizační komise?

Prosím kde v zákoně, vyhlášce to najdu?
Děkuji

Odpovědi
standa

Klidně může být i předsedou, ale alespoň členem být MUSÍ.

A pokud se ´vedoucí´ firmy/organizace nebo jiná osoba funkčně ´výš´ postavená rozhodne, že z jakýchkoli důvodů bude předsedou inven.komise jiná než odpovědná osoba za daný majetek nebo členy komise budou další ´neodpovědné´ osoby, klidně se tak může stát.

Ale podmínkou musí být, že osoby odpovědné za majetke musí být buď členy komise nebo přítomny inventuře.

Novela zákona o účetnictví má v ustanovení § 29/4 tuto větičku, která je platná od 1.1.2010:

„Požadavky na organizační zajištění a způsob provedení inventarizace u vybraných účetních jednotek, včetně bližších podmínek inventarizace položek jiných aktiv a jiných pasiv stanoví PROVÁDĚCÍ PRÁVNÍ PŘEDPIS“

Já jsem zatím tento ´prováděcí předpis´ neobjevil, takže se řídím výše uvedenou ustálenou praxí…