Petraheg5

Může být New York velký jako naše celá Česká republika?

žije v něm přes 8000000 lidí a u nás 10000000

Nejlepší odpověď
anonym

No vidíte a v Tokyu jich napočítáte 40 mil … do měst se holt vejde více lidí než do polí. Jde ale o vyšší koncentraci, tedy na výrazně menší rozloze než jakou má celá ČR.

Další odpovědi
Kepler

Zdaleka ne. Rozlohou je jen asi 2,2 x větší, než celý katastr Prahy. (wiki)

led

Vzhľadom na to, že nedefinujete ktorý New York
Kepler vložil údaja o N.Y.C (o meste)
ja vkladám údaje o štáte New York s hlavným mestom Albamy (N.Y.C s priľahlými satelitmi, je len najväčšie mesto tohto štátu)
štát New York
Celková 141 205 km²
z toho Súš 122 409 km²
Voda 1 809 km²
Obyvateľov (sčítanie 2010) 19 378 102
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/New_York_(%C5%A1t%C­3%A1t_USA)

Pre porovnanie Česká republika:
ČR
celková 78 866 km²
z toho voda 1 590 km²
Počet obyvateľov
odhad (2017) 10 578 820
sčítanie (2011) 10 436 560
 https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesko

Kepler

led: když v otázce uvádí počet obyvatel 8 mil., automaticky jsem předpokládal, že mu jde o město…

led

To je ukážka, že v otázke je treba sa presne vyjadrovať. Ve ste reagoval správne. Bola by som to tiež tak odpovedala, nebyť istých amerických prezidentských volieb, kde som sa napočúvala o štáte New York dosť, až mi uši brneli. Pre našincov je známa hlavne časť New Yorku na Manhattane so známou „uličkou“ (dlhá 25km) Broadway
A tak ma svrbeli prstíky ponúknuť vám, ako známemu astronómovi, ďalekohľad so širším ohniskom 🙂

Kepler

george: wiki píše, že jen něco přes 30 mil. na poloviční rozloze N.Y. Asi se do počtu obyvatel někdy započítává celá aglomerace.