Lurius

Může být „do času“ myšleno jako „dokud nebude“?

Např. Pokud mám někde být do 5.5.,může tím být myšleno že přijít 5.5. už je pozdě?

Že by bylo myšleno
do = dokud nebude

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesně formulovaná, každé spojení je třeba jinak použít a formulovat.

Předložka „do“ má několik významů, jedním z nich je to, že "vyjadřuje směr k určitým hranicím, mezím (až k, až po zvl. také k hranicím časovým (až do které doby).

Doba je synonymem času – takže je vhodnější použít výraz doba místo čas.

(Všeho) do času – až do určité doby. Dokud nebude vyřízené = tedy do té doby., do stanoveného času.

Do které doby (zastarale do kterého času) bude vše vyřízené? Do které doby mám přijít či se dostavit?

Pokud nebudete na úřadě do 5. 5. včetně, tak to nevyřídíte.
Pokud nepřijdete (do doby = do času) 5. 5., je pozdě.

Další odpovědi
redy

Ne, jestli mám bejt někde v deset, je myšleno v deset.

Jestli máš na mysli ráno v 5 h, tak ani náhodou. 🙂

gecco

Ono to spíše znamená – „jen počkej“…
😉
_____________­________________________
Aha, zřejmě jsem dotaz špatně pochopil…

Pokud máš být někde do 5:00 (protože v 5:00 se zavírá), je příchod 5:05 už pozdní…
Pokud do 5. 5., je, pravdědopodobně daný datum ještě akceptovatelný – do 5. 5. vnímám do 5. 5. 24:00…
😉
Ale – do 5. května ještě nějaký čas zbývá, zeptej se zadavatele…
😉

ivzez

Předpokládám, že otázka byla „nešťastně“
nebo „nešikovně“ formulována, že v ní místo
obratu „do času“ (význam → viz Geccova odpověď)
mělo být „do + časový údaj“.

Je-li tomu tak, tak by to mělo znamenat, že „někde“
máte být „do 5. 5. včetně“ (tedy klidně i toho 5. května).

Ovšem lhůty lze počítat různě, záleží na okolnostech,
někdy i na výkladu zákona.

Např. doručení písemnosti nebo zaplacení faktury:
někdy stačí v poslední uvedený den písemnost nebo
peníze odeslat (rozhoduje datum razítka), jindy musí
být písemnost/částka v poslední u příjemce (je nutno
termín hlídat a odeslat v dostatečném předstihu).