Rokio

Může být člověk vyloučen ze školy pro dlouhodobou nemoc?

poznámka1: Předpokládejme, že tato nemoc neohrožuje okolí.
poznámka2: Dále předpokládejme, že si ji člověk nezpůsobil sám, nebo alespoň ne úmyslně.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud máte absenci, tedy i při dlouhodobé nemoci, řádně omluvenou, není důvod, abyste byl vyloučený ze školy.

Jestliže nechodíte do školy bez omluvy 5 vyučovacích dnů, osloví vás (či rodiče) ředitel školy, abyste předložil omluvenku.

Pokud do školy nenastouopíte nebo se neomluvíte do 10 dní od doručení dopisu, je to posuzováno tak, že školu opouštíte a přestáváte být jejím žákem.

Jenže, abyste byl klasikovaný, musíte splňovat určíté podmínky – je stanovený počet hodin, které můžete zameškat,. To při dlouhodobé nepřítomnosti není možné.

Takže lze požádat (žák nebo rodiče – záleží na plnoletosti) vedení školy o individuální plán zkoušek, nebo být neklasifikovaný a složit zkoušky dodatečné, případně ještě opravné zkoušky. Pokud neuspějete, může vám ředitel školy povolit opakování ročníku, ale to nejde do nekonečna.

Můžete studium přerušit, nebo dobrovolně ukončit – vše záleží na tom, zda splníte podmínky pro klasifikace. Rozhodnut je pak na vedení školy.

http://www.in­foabsolvent.cz/Ra­dy/Clanek/7
Projděte si odkaz, dovíte si důvody pro zanechání studia.

Další odpovědi
da ny

Pokud správně chápu Vaši otázku, nejde Vám o zameškanou absenci z důvodu nemoci.
Spíše o nevhodnost/nez­působilost vykonu některých povolání a tedy i přípravu na něj. U některých škol je již samotné přijetí ke studiu podmíněno lékařským potvrzením způsobilosti studia na škole.
Pokud byl student !nemocen" a přijat ke studiu, nemělo by to být důvodem vyloučení. Pokud onemocní během studia a trvalé následky by ohrožovaly jeho zdraví/život např. během praxe (pracovní čnnost), pak by snad škola mohla podat návrh na ukončení studia v oboru, přestup na jiný apod. Nese za studenta jistou zodpovědnost…
V době dloihodobé/časté nemoci je dobré požádat ředitele školy o individuální studiun (na základě lékařské zprávy)
Při vysoké % absenci má student možnost vykonat zkoušky/přezkou­šení, aby mohl být z daných předmětů klasifikován (v případě, že nemá dostatek známek)..
Může předem (např. u úrazu/nemoci s dlouhodobou léčbou), protože ví. že studium nezvládne požádat o jeho přerušení. Dostudovat později.

ivzez

Nemoc (ani dlouhodobá) není důvodem k vyloučení ze školy.

Problém může nastat v okamžiku, kdy by šlo o nemoc,
která by se mohla zhoršovat např. praxí v určitém prostředí.

Ovšem v takovém případě by měl žák sám uznat, že je
nesmysl si dále poškozovat zdraví, školu sám ukončit.
Nebo se dohodnout s ředitelem jiné školy a přejít na jiný obor.