Altair-AC

Může být člověk velice chytrý a mít malé IQ?

Nejlepší odpověď
annas

Podobných otázek zde bylo několik. Tak, jak se ptáte, se nedá zobecňovat.

Podívejte se do archívu, např. otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/urcuji-iq-testy-skutecnou-hodnotu-nasi-inteligence

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Jak%20je%20to%20s%2­0IQ

Je třeba si uvědomit, že inteligencí je asi 8 typů, takže chytrý člověk ve smyslu inteligentní může mít rozumové schopnosti, ale jeho emoční inteligence je nulová, stejně jako hudební.

Navíc i chytrý člověk může být při zpracování testů inteligence unavený, mít strach, špatnou náladu, nevyhovuje mu prostředí, v němž se testuje,, takže tyto duševní schopnosti se na výsledku podílejí. .

Nemám na mysli člověka, který je mentálně postižený. Chytrý člověk je ten, který je rozumově vyspělý. a bystrý.

IQ je jen jakési měřítko, které porovnává podle výsledků testu odhaduje, jak jsme na tom vzhledem k průměrné populaci – většině.

Protože tyto testy nehodnotí pouze schopnosti myslet, vyjadřovat se, pamatovat si, řešit problémy atd., ale také naši schopnost podat výkon v určité situaci., svědčí o tom, že jedinec nevydrží určitou psychickou zátěž při odborném testování u psychologa.

Tento člověk má inteligenci logickou, ale chybí mi třeba prostorová – představivost, nebo jazyková atd.

Otázka – kolik je podle vás malé IQ? Průměr je 100. Opakuji, mluvím jen o zdravém jedinci.

Důležitá je inteligence emoční, která se proejvuje ve vztahu k lidem, ta se nedá měři IQ.

Už jsem v minulosti napsala, že IQ se na úspěšnosti člověka v životě podílí pouze dvaceti procenty.

Mnohem důležitější je vzdělání a další dovednosti, schopnosti, jako je například komunikace, empatie a cílevědomost a další.

IQ se dá vzděláváním zvýšit a tím pádem roste i s věkem.

Není všechno tak, jak se jeví. Vše souvisí s něčím.

Další odpovědi
Henry1660

Klidně takový člověk může být moudrý (sečtělý, dobrý filosof a myslitel), ale nebude inteligentní (v oblasti matiky a logického myšlení – to totiž je laicky řečeno IQ)
Navíc IQ se v průběhu let u člověka mění (i když někdy ne moc výrazně, třeba jen o pár bodů, zvlášť když pro to člověk nic nedělá).

A taky velikost IQ jde ovlivnit, častým hodně častým učením matiky, cizich jazyků, hraní logických her – treba šachy, řešením hlavolamů, luštěním křížovek – hlavně sudoku = těmito procesy lze IQ zvýšit.

Kepler

Slovo chytrý je synonymem pro inteligentní a IQ je anglická zkratka pro Intelligence quotient. Takže člověk s nízkým IQ asi moc chytrý nebude, nic víc v tom hledat není třeba. Leda bychom mluvili o speciálních druzích inteligence (třeba emoční, sociální apod.). Jak vám jdou k sobě slova hloupý génius?

ten který je

Chytrý ne, jen vychytralý.

Kelt

Jedná se o dvě úplně rozdílné věci.