Rokio

Může být člověk, který nedokončí střední školu, lepší v práci než abiturient?

A kdo by měl lepší šance u zaměstnavatele? Vzal by spíš zaměstnavatel abiturienta, nebo někoho, kdo má jen základku?

Nejlepší odpověď
Schluker

Samozrejme, ze muze byt lepsi. Vzdelani nemusi vzdy vypovidat o schopnostech a dovendostech.

Kdo by mel lepsi sance tezko soudit, zalezi na pracovnich zkusenostech a na tom o jakou pracovni pozici se jedna (treba u ridice nakladaku bude dulezitejsi oarametr vlastnictvi RO a profesaku) Nicmene obecne maturita sance oproti zakladnimu vzdelani jiste zvysuje.

Další odpovědi
Drap

Ano může. Každý zaměstnavatel upřednostňuje něco jiného.

da ny

Může být lepší, šikovnější, rychlejší atd. ALE:
Bez dokončeného vzdělání, tj. patřičné kvalifikace nemůže být v ČR od ledna 2011 zaměstna­vatelem zaměstnán v daném oboru. Takový je zákon. Pouze přechodně, dokud si nedoplní patřičné vzdělání. Tomu pak odpovídá platové zařazení/ohod­nocení.
U pomocných, dělnických prací ,je situace jiná. Tam, kde stačí základní vzdělání, případně výuční list.
Prostě na způsobilost výkonu většiny odborných povolání, musí mít zaměstnanec a tedy i zaměstnavatel „papír“.
Když bude někde u soukromníka zaměstnaný znalý, šikovný kuchař, nenadělá mnoho škody. Majitel ho může i dobře finančně ohodnotit „osobní mzdou“, ze svého zisku.
Nezakončená SŠ maturitou = chybí způsobilost k výkonu povolání. Pár příkladů:
Učitelka v MŠ (nesmí), asistent zdravotní sestry nesmí dělat ani sanitářku, bez dokončeného kurzu, zakončeného závěrečnou zkouškou (jako NZP).
školy ekonomického směru: bez maturity nemůže být přijat jako poradce v bance, na poště, v úřadech, kancelářích, jako účetní. Atd. atp. Zaměstnavatel je pravidelně dotazován (krjský úřad), kolik zaměstnanců, s jakým vzděláním, na kterém pracovním postu, koho zaměstnává. Něco si hlídá PÚ atd.

Syd

Může, ale bude mít hodně velkej problém ji sehnat. Bohužel maturita je dneska takovej základ, že ji na kancelářskou práci téměř všichni vyžadujou, aniž by to mělo jakýkoli logický zdůvodnění. Často tím chtěj odfiltrovat romy, narkomany nebo jiný lidi, u kterých se nepředpokládá, že by něčeho takovýho dosáhli. Prostě dneska to má skoro každej a každej třetí mladej má vejšku a zaměstnavatelé tomu uzpůsobili svoje měřítka. Je to smutný zvlášť když znám tolik vysokoškoláků, který nejsou schopný napsat česky větu bez chyby.

Dochy

Může.
Nelze říct.
Někdo může upřednostnit praxi před formálním vzděláním.
a nebo může ocenit zcela jiné vlastnosti kandidáta.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.