Emefej

Může Bůh všemohoucí sebe samého učinit nemohoucím?

Otázku pokládám nikoliv proto, že bych se pídil po odpovědi, ale protože jí zde před několika okamžiky dvakrát za sebou položil jiný uživatel a vždy byla nahlášena. Domnívám se, že otázka není závadná, proto jí v zastoupení pokládám potřetí…

Tak to mi hlava nebere. Tuto otázku zde jiný uživatel dne 28.11.2020 položil a byla mu v okamžiku skryta. Po několika minutách opět položil a znovu skryta. Proč zde mnou položená, totožná otázka zůstala?

Nejlepší odpověď
annas

Pouze monoteistická náboženství, přisuzují bohu všemocnost. Vedle toho další jeho vlastností je vševědoucnosti , všudypřítomnost Jenže pohled člověka na boží všemocnost je jiný.

Bůh lidé poznávají pomocí víry. Myslím si, že Bůh může dělat to, co,chce, ale ne, co nechce. Takže určitě nechce být bez přičiny nemohoucí, protože stvořil člověka k obrazu svému.

Možná se stal podle věřících nemohoucím tehdy, když nechal ukřižovat Ježíše, který zemřel za naše hříchy. Také není všemocný k odstranění zla.

Ale zřejmě je to jinak.

„Když je Bůh všemohoucí, je tedy tak mocný, že se může stát bezmocným?“ Jde o chyták.

Zajisté. On to dokonce již učinil, když se narodil jako bezmocné dítě, stal se člověkem, který prošel tímto světem jako nejpohrdanější z lidí, neměl kde hlavy složit, až ji nakonec sklonil na kříži" Karel Čapek

Co to znamená?

Inu to, že Bůh tak miloval svět, i tebe, že smířil sám se sebou celý svět, lidi všech dob, národů, ras, jazyků i kultur a dokončil toto smíření svým zmrtvýchvstáním a nyní se k nám přibližuje i v lidech ubohých, hladových a bezmocných a je přitom Pánem nebe i země."

http://www.re­formace.cz/zod/je-buh-vsemohouci-cislo-59

"V poslední době zaujal C. S. Lewis v rámci své práce Problém bolesti akademickou pozici .

Lewis sleduje Akvinského názor na rozpor: Jeho Všemocnost znamená moc dělat vše, co je skutečně možné, ne dělat skutečně nemožné. Můžete mu přisuzovat zázraky, ale ne nesmysly. To není omezení jeho síly. Pokud se rozhodnete říci „Bůh může dát stvůře svobodnou vůli a zároveň jí zadržet svobodnou vůli“, nepodařilo se vám o Bohu nic říct : nesmyslné kombinace slov nedostanou význam jednoduše proto, že jim" předponujeme " dvě další slova „Bůh může.“ …

Není možné, aby Bůh provedl obě ze dvou vzájemně se vylučujících alternativ než pro nejslabší ze svých tvorů; ne proto, že jeho moc narazí na překážku, ale proto, že nesmysly zůstávají nesmysly, i když o nich mluvíme o Bohu. "

Všemocnost – https://cs.qaz­.wiki/wiki/Om­nipotence

Další odpovědi
orwell

Je-li všemohoucí, nepochybně může sám sebe učinit nemohoucím. Otázka je, jestli zase z té nemohoucnosti může sám sebe opět učinit všemohoucím, když se předtím učinil nemohoucím. To je to, co mně vrtá hlavou…

marci1

Bůh sám sebe omezil. Dělá to, co je možné a co chce učinit. Je jisté, že nevíme co všechno by Bůh mohl ve své všemohoucnosti vytvořit. Člověk, je omezený tvor a nemůže nikdy vystihnout plnou míru poznání. Zajdeme jen tam, kam nám Bůh dovolí. 🙂

Hufnágl

Už jsem odpovídal. Bůh neexistuje?

zjentek

Jo ale šlo by o podvod. Přece důchod taky nedostaneš jen tak na dobrý slovo vždycky.

elkon

Je to jen chiméra. Slabší a nerozhodní jedinci potřebují nad sebou bič, jinak neumí fungovat. Proto jim „dohled z hůry“ vyhovuje. Ateista nic takového neřeší.

dudu

Teoreticky se může stát nemohoucím když si např. zlomí krček. Prakticky je tato otázka a jí podobné naprostý nesmysl až volovina.

Roman71

Otázka je v podstatě zároveň odpovědí. Může, ale otázkou je, proč by to dělal?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.