Může bouchnout supernova?

Doplňuji:
Lamalam: No dobře když to bereš takto, tak vem v úvahu že jsme na začátku a niní žádná planeta není… tak kde se vzala ta první supernova aby mohla bouchnout a vytvořit první planety?

Odpovědi
Lamalam

Z čeho myslíš, že vznikly planety? Z hmoty vyvržené při výbuchu supernovy.

mosoj

Supernova nemá se vznikem vesmíru nic společného. Supernov v každém okamžiku vybuchuje obrovské množství.
Podle teorie velkého třesku ( teorií je několik) existoval na začátku bod ve kterém byla soustředěna veškerá energie a hmota vesmíru. Byl v něm nekonečný tlak a nekonečná teplota. Dále o tom nemá cenu mluvit protože to
jde mimo chápání normálního člověka.

Emefej

Na co se tedy ptáš, co to je supernova nebo jak vznikl vesmír?

zjentek

musí ..říká teta wiki:
„výsledná exploze supernovy rozmetá obrovskou silou většinu nebo všechnu hmotu hvězdy.“
No a v supernově pořád něco bouchá, včetně když už někde vychladne- třeba ti zejtra bouchne nová práce :o

arygnoc

supernova je už vybuchnutá hviezda, resp. vybuchujúca hviezda – k procesu dochádz po gravitačnom kolapse, nabalení hmoty, kedy je hviezda tak ťažká (tzv. Chandrasekhartova medza stability), že už seba samu neunesie a hrúti sa do seba (vzniká napr. neutrónová hviezda), pričom jej hmotnosť nie je dostatočná, aby sa zmenila na čiernu dieru.

po odvrhnutí hmoty vzniká podľa typu (hmotnosti a zloženia) pôvodnej hviezdy buď pulzar (rýchlo rotujúca neutrónová hviezda zbavená „šupky“ pri výbuchu supernovy) alebo biely trpaslík (tam sa hviezda pri výbuchu zbavuje ťažších prvkov) pravdepodobne s najťažším prvkom uhlík.

takže supernova už znova nevybuchuje.

teda správna odpoveď je:

Nie.