Může banka u hypotéky žádat po spolužadateli plnění závazku, když žadatel ručí nemovitostí?

Dobrý den, s přítelkyní si chceme vzít hypotéku na koupi domu. Vzhledem k tomu že na získání hypotéky bance nestačí pouze její příjmy, tak musím dělat spolužadatele. Může po mě banka chtít plnění závazku, když je dům uveden ve smlouvě jako ručení, v případě když by se něco pokazilo a přítelkyně by nemohla splácet? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Je na rozhodnutí banky jaký ručitelský závazek uplatní v případě problému.
V případě, že přistoupíte jako spolužadatelka, nejste ručitelka, ale jak již vyplývá z názvu, jste spolužadatelka, takže za řádné splácení úvěru zodpovídáte s kamarádkou společně a nerozdílně.
V tom nejhorším případě můžete o dům přijít i vy, pokud jej máte.
Domnívám se však, že banka uplatní to, co je pro ní nejjednodušší a co pro ni znamená rychlé vrácení peněz. Tedy pokud dům, kterým kamarádka ručí je proti hypotéce natolik silnou zárukou, vezme ten dům.
Ovšem dům nebude brát banka, ale ta podá pouze prostřednictvím právního zástupce žalobu a to na vás obě. Po provedeném soudním nebo rozhodčím řízení nastoupí proti vám dvěma exekutor a ten se bude rozhodovat, kde nejrychleji a nejlépe získá peníze na zaplacení vaší pohledávky. K pohledávce připočítejte alespoň 100% což budou náklady řízení, odměna exekutora, pokuty, penále atd. (půjčíte si milion, exekutor bere dva).
Pokud tedy cena domu kterým by kamarádka ručila byla alespoň 2× vyšší, byl bych klidný. Zároveň by musel být velmi dobře prodejný.
V dnešní době bych doporučil opravdu velice zvážit přistoupení jako spoludlužníka nebo i ručitele.

Další odpovědi
Jambalaya

Narozdíl od Miroslava se domnívám, že je to poněkud jinak.
Jestliže jste spolužadatel, pak se stanete dlužníkem resp. spoludlužníkem se všemi povinnostmi. Pokud přítelkyně nebude dům splácet jste první na forhontu vy. Teprve v případě vaší insolvence by banka nařídila prodej nemovitosti.