zjentek

Může asteroid opustit galaxii a zaletět si do vesmíru?

Nemusí nijak hluboko, stačí kousek za hranici.

Nejlepší odpověď
Dochy

Teoreticky ano, prakticky pokud byl satelitem nějaké hvězdy uvnitř galaxie… vyžadovalo by to poměrně neuvěřitelnou spoustu náhod (opakovaně použít správně gravitační prak) a spoustu času. A co je „hranice galaxie“ za kterou stačí si kousíček zaletět?? 😉

Další odpovědi
gecco

Ne…
Asteroidy jsou definovány jako objekty (a nějakých vlastností) sluneční soustavy, charakterizuje je (mimojiné) oběžná dráha okolo slunce (vlastně Slunce – v jiných, než v naší, není dosud existence asteroidů prokázána – jsou na pozorování příliš malé).
Tedy nemohou opustit ani sluneční soustavu, ne tak galaxii (což je soustava zahrnující sluneční soustavy – opět mimojiné)…
😉
Na druhou stranu – i sluneční soustava je součástí vesmíru, takže se vlastně vesmírem toulají…
😉

Dochy

Gecco: odkud máš tu definici že jde o šutr obíhající slunce? Ne že bychom byli schopni pozorovat šutry slunce neobíhající, ale…

gecco

No – ono je to vlastně složitější, protože žádná definitivní definice „asteroidu“ neexistuje…
😉
Ale jedna ze základních vlastností, která je definuje (tedy ty známé), je charakteristika jejich oběžné dráhy…