Rokio

Může absolvent základní školy speciální jít na střední odbornou školu, pokud udělá přijímací zkoušky?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je obecná, do speciálních škola chodí žáci s různým postižlením, takže se nedá obecně reagovat.

Zdravotní požadavky pro studium
Když máš nějaké zdravotní omezení

*Ve vzdělávací nabídce je řada oborů, které tě jistě osloví a můžeš je studovat i přes určité zdravotní znevýhodnění. Jestli si pro studium zvolíš běžnou školu, nebo by ti víc vyhovovala škola specializovaná na vzdělávání žáků s konkrétním zdravotním postižením, je na tvém rozhodnutí.

*V každém případě se předem domluv s ředitelem školy a zvažte spolu reálnou možnost studia, zvláště tehdy, jestliže si zvolíš běžnou školu a tvé zdravotní omezení vyžaduje specifické studijní podmínky.

*K přihlášce doplň nejen lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče, ale je-li to nutné, i doporučení dalších odborníků (psychologa, odborného lékaře), např. návrh přizpůsobení podmínek při přijímacích zkouškách a pro průběh studia, které je pak škola povinna zajistit.

*Vzdělávací nabídku, která by tě mohla zajímat, najdeš v našem systému. Ve filtru stačí označit typ svého postižení nebo jejich kombinaci a snadno získáš přehled škol a oborů s vytvořenými podmínkami" atd.

Pro žáky ZŠ existují speciální praktické školy.
"Praktická škola dvouletá je určena žákům se středně těžkým mentálním postižením, popřípadě lehkým mentálním postižením v kombinaci s dalším zdravotním postižením, kteří ukončili:
· povinnou školní docházku v základní škole samostatně zřízené pro žáky se zdravotním postižením,
· povinnou školní docházku v základní škole speciální,
· povinnou školní docházku, ale nezískali základní vzdělání,
· základní vzdělání v základní škole a z vážných zdravotních důvodů, které jsou v kombinaci s mentálním postižením a se nemohou vzdělávat na jiném typu škol.

Absolventi praktické školy dvouleté jsou připravováni pro jednoduché pracovní činnosti v oblasti služeb a výroby (např. v sociálních a komunálních službách, ve zdravotnictví, ve výrobních podnicích, v zemědělství), případně k pokračování v dalším vzdělávání"

http://www.in­foabsolvent.cz/Ra­dy/Clanek/7-0-04/Zdravotni-pozadavky

http://www.zsspe­cialni.svitavy­.cz/