zavinutka

Musím platit zdrav. pojištění za dceru, která nastoupila na SŠ, po měsíci ji ukončila s tím, že příští rok půjde jinam?

Ahoj, dcera nastoupila na střední školu, ale po měsíci ji ukončila s tím, že si dá rok pauzu a pak nastoupí do jiného oboru, je nutné platit za ni zdravotní pojištění? Nikde nepracuje a ani není vedena na ÚP

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud se nebude evidovat na UP ani nikde nepracovat, tak za ni nikdo neplatí zdravotní pojištění a vzniká jí tak dluh. Pokud chcete dceru uchovat v tomto stavu, tak by ylo nanejvýše vhodné zdravotní za ni platit. Já osobně bych to ale takto neřešil a poslal ji pracovat, pokud se jí nechce do školy.

Další odpovědi
cizrna

Souhlasím s Drapem, jen chci ještě dodat, pokud si chce dát rok pauzu, tak se stejně může registrovat na UP, stát by za ni platil social. a zdravot. pojištění. A klidně mohla „zůstat“ na te škole, ani nemusela nic ukončovat, jako ostatní studenti, jen s tím rozdílem, ze by do té školy nechodila.

ivzez

Co znamená „dát si rok pauzu“?
Nemá-li dcera zdravotní nebo psychické problémy, podporujete ji ve flákání.
Já bych ji posílala alespoň na pravidelné brigády.

Pokud se dcera nepřipravuje na budoucí povolání návštěvou školy, nebo není evidována jako uchazečka o zaměstnání na úřadu práce, musíte za ni hradit zdravotní pojištění (v r. 2015 jde o 1.242 Kč měsíčně, od ledna 2016 se zvýší).

______

Reakce na odpověď Cizrny:

Stát za uchazeče o zaměstnání ani za studenty
(za nikoho) nehradí sociální pojištění.

Škola by po nějaké době „studium“ patrně ukončila.
Bez zdravotních problémů by dcera těžko získala potvrzení od lékaře,
jež by škola nejpozději po několka týdnech nepřítomnosti požadovala
k omluvence od rodičů.

Bez docházky do školy nelze být dlouhodobě žákem střední školy.