musím udělat na vlastní náklady znalecký posudek na dům, který byl ve sjm k pozůstalostní­mu řízení

nejprve jsem byla u sekretářky(od Notáře) ptala se na všechen majetek zaplatila jsem 2500Kč zatím, že všechny podklady předá notáři a chtějí , abych udělala odhad na nemovitost. Jsem důchodkyně a nevím kde na vše mám vzít peníze.

Odpovědi
atriplex

Vaše otázka není srozumitelně napsána. Doporučuji se informovat u notáře, tam vám poradí a nemají důvod si něco nalhávat. Na druhou stranu vaše případná investice do posudku bude kompenzována majetkem, který získáte.

anonym

Důchodci v této zemi nikdy nemají hotové peníze, zpravidla je mají uložené v domech, bytech, chalupách a na účtech. Z toho si nic nedělejte. Navrhněte, resp. se zeptejte, zda-li nepostačí „vyjádření k tržní hodnotě od realitní kanceláře“ (cena do tisíce korun českých). V 95% případů (nejsou-li nezletilí, spory, etc., etc.) to jako podklad určení ceny obvyklé plně postačí. V případě, že byste byla extrémně sociálně slabá, lze Vám přiznat i osvobození od soudních poplatků a dokonce i (jedním aktem) i zástupce účastníka pro řízení – §30 o.s.ř. Ale jelikož budete dědit hodnotný majetek, sama jste schopná hájit své zájmy, tak z toho asi nic nebude:-). Hodně štěstí.